Architoulka po Zlíně s Mgr. Jakubem Potůčkem

10.12. 14 hod
Minulý týden byla ve Zlíně zahájena výstava "Jan Kotěra a Tomáš Baťa – 100 let rozvoje Zlína", v rámci které proběhne 10.12. procházka po Zlíně. Průvodcem bude Mgr. Jakub Potůček, navštívíme Baťovu vilu a stavby kolem Nám. Práce. Sraz je u Baťovy vily, Gahurova 292, Zlín. Výstava je otevřena od 2. prosince do 18. prosince ve foyer v 16. etáži budovy Krajského úřadu Zlínského kraje, tř. Tomáše Bati 21, Zlín, denně od 7:00 do 22:00 hodin.



K výstavě Jan Kotěra a Tomáš Baťa – 100 let rozvoje Zlína

Pořadatelé výstavy: FOIBOS BOOKS s.r.o., Kotěrovo centrum, Nadace Tomáše Bati
Kurátorka výstavy: Ladislava Horňáková
Záštita nad výstavou: Stanislav Mišák, hejtman Zlínského kraje, Miroslav Adámek, primátor statutárního města Zlína, Josef Smýkal, poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR
Partneři:Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, Ateliér A91 Hradec Králové s.r.o., Studio 97 A s.r.o.
Vydavatel doprovodné publikace: FOIBOS BOOKS s.r.o.

Autoři: Hana Hermanová, Ladislava Horňáková, Kristýna Jirátová, Šárka Koukalová, Zdeněk Lukeš, Jakub Potůček
Fotografie současného stavu: Pavel Blaženín, Dalibor Novotný, Jiří Podrazil, edice Slavné vily
Část textů a obrazové dokumentace: edice Slavné vily

Výstava je otevřena od 2. prosince do 18. prosince ve foyer v 16. etáži budovy Krajského úřadu Zlínského kraje, tř. Tomáše Bati 21, Zlín, denně od 7:00 do 22:00 hodin.

Výstava Jan Kotěra a Tomáš Baťa – 100 let rozvoje Zlína je uspořádána v rámci Roku Jana Kotěry, který agentura FOIBOS vyhlásila ke 140. výročí narození tohoto architekta. Výstava se věnuje především třem městům, ve kterých Jan Kotěra zanechal největší odkaz. Jedná se právě o město Zlín, dále pak Hradec Králové a Prahu. Ve Zlíně a v Hradci to byla především spolupráce s tamními starosty – Tomášem Baťou a Františkem Ulrichem – která ovlivnila dnešní vzhled těchto měst. Dále jsou na výstavě k vidění téměř všechny rodinné domy, vily a obytné kolonie, které za svůj život stačil Jan Kotěra zrealizovat. Výstavu také doplňují panely, věnované Kotěrovým pokračovatelům, jimiž byli František Lýdie Gahura ve Zlíně a Josef Gočár v Hradci Králové.

V rámci vernisáže výstavy bude pokřtěna brožura s názvem Rodinné domy Jana Kotěry, která představuje doprovodný materiál výstavy, a ve které divák nalezne texty a obrazovou dokumentaci všech Kotěrových rodinných domů. Úvodní kapitoly jsou věnovány Kotěrově působení v Praze, Hradci Králové a ve Zlíně, závěr knihy hovoří o žácích a pokračovatelích Jana Kotěry (F. L. Gahura, J. Gočár). Konec knihy je také zpestřen mapami, ve kterých jsou vyznačeny jednotlivé Kotěrovy vily v Čechách, na Moravě i v Rakousku.

Jméno architekta Kotěry je pro zlínské prostředí velmi významné. Roku 1911 postavil Kotěra pro podnikatele Tomáše Baťu ve Zlíně rodinný dům, ale především se začala rozvíjet aktivní spolupráce, zahrnující urbanistický rozvoj města. Za velké diskuze o otázce bydlení navrhl Kotěra pro zaměstnance Baťovy továrny obytnou kolonii. Je to letos přibližně sto let, kdy Jan Kotěra a Tomáš Baťa začali společně přemýšlet o moderním městě 20. století.
V popředí zájmu agentury FOIBOS je také především architektura rodinného bydlení, která tvoří významnou součást Kotěrova díla. Proto byl k příležitosti výstavy a brožury poprvé zpracován celý seznam Kotěrových rodinných domů a obytných kolonií. Kotěra za svůj život stihnul zrealizovat 21 vil a rodinných domů a 4 obytné kolonie. Návštěvník výstavy tak bude moci shlédnout vývoj od nejranějších až po poslední realizace tohoto významného architekta.

Výstavu oživí doprovodný program ve formě komentované prohlídky, vedené Ladislavou Horňákovou, a architoulky po Zlíně, vedené Jakubem Potůčkem. Po svém ukončení ve Zlíně bude výstava přesunuta do Muzea východních Čech v Hradci Králové a v příštím roce také do Prahy.
tisková zpráva Foibos
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*