Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mařaticích je pozdně renesanční památkou s barokními formami. Jeho rekonstrukce byla zaměřena na celkovou obnovu stavebního díla včetně úpravy a doplnění interiéru.
Na počátku prací, v roce 2007, se objekt nacházel ve velmi špatném stavebně technickém stavu a obdobně nevyhovující byl i stav jeho interiéru. Vzhledem k finančním možnostem investora a časově náročným technologickým postupům trvaly práce na opravě dlouhých pět let, byly rozděleny do tří etap.
V rámci obnovy se prováděly veškeré stavební úpravy od protivlhkostního a statického zajištění objektu přes kompletní výměnu instalací, oprav omítek, podlah a střešní krytiny až po osazení prvků restaurovaného i nového mobiliáře a umístění výtvarných děl. Pověstnou třešničkou na dortu se stala instalace původního barokního oltáře, jehož sochařskou výzdobu se podařilo v průběhu stavebních prací objevit na půdě místní fary a následně zrekonstruovat na základě jediné černobílé fotografie z roku 1939.
Autorská zpráva
Foto: Radek Brunecký
Základní údaje
Místo: Uherské Hradiště-Mařatice
Investor: Město Uherské Hradiště – Květoslav Tichavský, Stanislav Blaha, odbor investic – Bronislava Struhelková, Zdeněk Bača, odbor architektury, plánování a rozvoje – Aleš Holý, Radka Borunská
Architekt: KNESL+KYNČL s.r.o. – Jiří Knesl, Jakub Kynčl, Jan Tesárek (AD)
Restaurátorské práce: Veronika Medková (oltář), Tomáš Martinák (kamenné prvky), Jindřich Martinák (litinový kříž před kostelem), Tabernákl s.r.o. – Libor Urbánek (dřevěné prvky)
Sanace zdiva: Miluše Pospíšilová
SHP a dohled NPÚ: Nelly Komendová, Anna Grossová
Dodavatelé stavby: GRS s.r.o. – Josef Grebík (1. etapa), HSK spol. s r.o. – Vlastimil Kubáň (2. a 3. etapa)
Projekt: 2007–2008
Realizace: 2008 (1. etapa), 2012 – 2013 (2. etapa)
Proč jste se rozhodli právě pro tento typ skel? Jak byste zhodnotili ty výsledky po letech používání? Dávali jste je…
My jsme dávali IZOS Triple. Spokojenost i po letech.
Kdyby se ozval někdo, kdo má taková skla na oknech, byl bych rád. Přijde mi to jako docela zajímavá myšlenka…
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…