Expozice Technika v domácnosti je první expozicí tohoto druhu v dějinách NTM, a jednou z mála takto zaměřených expozic ve střední Evropě. Nová expozice v budově Národního technického muzea na Letné se soustřeďuje výhradně na „pomocníky v domácnosti“ – mechanické, plynové i elektrické. Exoziční sál v prvním patře o rozloze 600 metrů čtverečních je prostoupen dějinami techniky usnadňující hygienu, úklid, praní a žehlení, šití a úpravu oděvů, přípravu pokrmů atd. na pozadí dějin českých zemí zhruba od poloviny 19. století do současnosti.
Jednotlivé časové celky věnované domácímu dění jsou řazeny v retrospektivním sledu, tedy od současnosti do minulosti. Návštěvník bude nejprve konfrontován se současnou výrobou a vývojem včetně nezbytného projektování v počítači i studentských designérských vizí, a postupně se ponoří hlouběji do minulosti. Seznámí se tak s nabídkou spotřebičů v době reálného socialismu, úctyhodnou průkopnickou práci průmyslových výtvarníků v poválečném období, počátky tradičních prvorepublikových i pozdějších výrobců, fenomén elektrifikace i propagace nových spotřebičů formou reklamy, veletrhů i nabídky obchodních domů, počátky výroby a používání kávovarů, a konečně např. kuriózní strojky pro domácnost z druhé poloviny 19. století. |
Celou expozicí prostupuje časová osa, jejíž součástí jsou nejen nezbytná historická data, ale i exponáty zachycující světový vývoj od poloviny 19. do konce 20. století.
Expozice je sestavena především z exponátů sbírek Technika v domácnosti a Průmyslový design Národního technického muzea. Z první sbírky zasluhuje zvláštní pozornost Náprstkova sbírka shromážděná ve druhé polovině 19. století Vojtou Náprstkem, zakladatelem Průmyslového muzea (jehož činnosti je věnována samostatná výstava, rovněž otevíraná 4. 10. v NTM). Druhá sbírka je prezentována mj. fondem originálních návrhů průmyslových výtvarníků Kovotechny a Elektro-Pragy Hlinsko z padesátých a šedesátých let.
Exponáty pro časovou osu pocházejí rovněž z obou sbírkových fondů, velká část však byla nově získána přímo pro účely expozice, jako např. řada holicích strojků, která ukazuje překvapivě intenzivní vývoj těchto drobných elektrospotřebičů.
Organickou součástí expozice jsou i multimediální projekce včetně sekvencí z historických filmů, prezentací výrobců i procesu práce vývojářů. Návštěvníky přivítá úvodní animace na téma historického vývoje spotřebičů pro domácnost.
Partnerem expozice je firma ETA, a.s., která v letošním roce oslaví sedmdesát let od svého založení.
Komisař expozice: Jiří Hulák spolu s Janou Pauly a Lucií Střechovou.
Architektonické řešení: Atelier Pelcl
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,