Původním konceptem stavby bylo spojit výhody rodinných domů s ekonomickými aspekty apartmánového bydlení.
Výzvou byla otázka, zda to oboje lze zkombinovat. Naší odpovědí bylo vytvoření "naštosovaných vil". Uložením vil nebo penthousů na vršek dalších z nich získáme hlavní výhody, jako jsou široké a neohraničené výhledy, soukromý vnější prostor a velkorysé obytné plochy každé jednotky a také ekonomické výhody z méně stavění a stavebních nákladů, což samozřejmě bude mít vliv na životní prostředí.
Místo: Tartu (druhé největší město v zemi), Estonsko
Architekt: Atelier Thomas Pucher a Bramberger [architects]
Projekční tým: Thomas Pucher, Alfred Bramberger, Birte Böer, Ana Norgard, Rupert Richter-Trummer, Hans Waldör, Georg Auinger, Erich Österbauer, Sabine-Katharina Egarter
Materiály: beton a sklo
Plocha: 3500 m2
Stavební náklady: 3, 8 mil. Euro
Vizualizace: Martin Mathy
Fotor: Lukas Schaller, Jaan Sokk
V reakci na původní urbanistické uspořádání okolí jsme navrhli dva typy budov: River Towers and City Slabs (říční věže a říční desky).
Koncept budov River Towers je jasný a jednoduchý: organizace prostoru podle hlavních funkcí a distribuce mezi dva velké okruhy: servisní okruh a obytný okruh. Obslužné funkce jsou organizovány ve vnitřním okruhu, kde se nalézají vchody do apartmánů, šatny, koupelny a sauny a většinou i kuchyně. Všechny prvky infrastruktury jsou umístěny v tomto okruhu, čímž se získává ekonomická výhoda během jejich instalace. Funguje to také jako ochrana haly proti hluku.
Vnější obytný okruh nabízí dostatek slunečního světla a nesmírné výhledy. Protože konstrukční prvky jsou koncentrovány ve vnitřním okruhu, tato plocha je otevřená a flexibilní. Tenké posuvné stěny zjednodušují naplnění měnících se potřeb obyvatel během roku.
Na vnějším okruhu jsou průběžné balkony nepravidelného tvaru, což dodává každému domu/bytu autenticitu a zcela odlišný venkovní prostor. Tento typ balkonů byl navržen kvůli vizuálnímu odlehčení hmoty budovy a pro její lepší integraci do krajiny.
Druhý typ budov mnohem více zahrnuje urbánní kontext. Tyto budovy jsou umístěny podél stávající ulice v severojižním směru a byty jsou organizovány v křížovém patrovém schématu. Každý apartmán má oslunění ze západu a z východu. Tato dispozice je inspirována Le Corbusierovým Unité d’Habitation, poskytuje velkorysý prostor s krásnými galeriemi a obývycími pokoji s vysokými stropy. I zde je výrazným rysem flexibilita prostoru, protože vysoké stropy nabízejí různé transformace a konverze, záleží jen na potřebách momentálního obyvatele.
Vnější prostory jsou v souladu s konceptem River Towers. Široké balkony, které obkružují budovu, vytvářejí jedinečný vnější prostor každému bytu. V nižších patrech se terén stýká s přízemím bytů ,a každý byt tak má svou soukromou zahrádku.
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,