Brasília – město – sen

(ČTK) – S brazilským hlavním městem Brasília, které bylo ještě před 60 lety pouhým snem Brazilců, se nyní mohou čeští čtenáři seznámit v obsáhlé publikaci nakladatelství Titanic. Vrcholné dílo lidské kreativity, které je takto zapsáno v seznamu UNESCO, kniha Brasília-město-sen přibližuje na 370 stranách. Nakladatel ji vydá 12. září v den 115. výročí narození brazilského prezidenta českého původu Juscelina Kubitscheka, který Brazilcům jejich sen splnil.

„Kniha je mozaikou odborných i odlehčených textů, mixem fotografií architektury i dokumentů z výstavby a současného života města, balíčkem vysvětlivek či kresbami Davida Vávry,“ řekla ČTK editorka knihy Yvonna Fričová. Tým autorů na přípravě knihy pracoval téměř pět let, tedy o něco déle, než trvala samotná stavba Brasílie.

Idea přemístit hlavní město, kterým do roku 1960 bylo Rio de Janeiro, ze zabydleného pobřeží oceánu do centra neprobádaného brazilského vnitrozemí, byla zmiňovaná od 19. století ve čtyřech ústavách. Pobřeží Brazilci vnímali jako centrum koloniální moci. Realizovat to se podařilo až Kubitschekovi, kterého si Brazilci zvolili za prezidenta v lednu 1956. Postavit město trvalo tři roky a několik měsíců. Kubitschek, jehož praděd přišel do Brazílie kolem roku 1830 z Třeboňska, o architektonické řešení požádal Oscara Niemeyera, urbanistický plán vypracoval Lúcio Costa. „Byl to konec světa. Drsná, nepřátelská krajina. Nebylo tam nic,“ připomíná kniha pocity Niemeyera z první obhlídky místa budoucí Brasílie v roce 1956.

Na výstavbě města se podílelo asi 70.000 dělníků. Také díky nim mohlo hlavní město přesídlit do Brasílie v dubnu 1960. V dalších letech tempo stavby výrazně kleslo a znovu stouplo až v období vojenské diktatury v letech 1964 až 1985. Teprve poté se dalo považovat za dokončené.

V roce 1960 se vlády jednotlivých států snažily v Brasílii blýsknout svými projekty. Tehdejší ČSSR byla po USA a Jugoslávii třetí zemí, která v novém městě dokončila svoje velvyslanectví a přestěhovala úředníky z Ria do nového sídla. Architekt Karel Filsak a jeho tým zde poprvé pracoval se stylem nazývaným brutalismus, ve kterém se uplatňuje obnažený beton. V letech 2008-2010 omšelý areál prošel rekonstrukcí. Filsak kromě řady sídel československých ambasád vytvořil třeba pražský hotel Intercontinental či Barrandovský most.

Publikace přibližuje okolnosti vzniku města, dobrodružství výstavby, seznamuje čtenáře s tvůrci i obyvateli, s názory kritiků i obdivovatelů a mapuje česko-brazilské souvislosti.

Brasília je 30 let památkou UNESCO jako významné místo, jehož architektura připomíná historii 20. století. Niemeyerovi byla v roce 1988 udělena Pritzkerova cena, která je obdobou Nobelovy ceny v architektuře.

Titanic vydává knihy o české architektuře a vlastivědě, a také má jako jedno z mála českých nakladatelství iberoamerický přesah.
zdroj foto: TITANIC

Doplněno Stavbaweb:
Anotace

První publikace v češtině, která komplexně představuje ideu a architekturu brazilského hlavního města Brasília – odedávného snu Brazilců, který zrealizoval v rekordně krátkém čase (1957–1960) teprve prezident českého původu Juscelino Kubitschek. Ikona mezinárodního modernistického stylu charakterizovaná urbanistickým plánem Lucia Costy a architekturou Oscara Niemeyera je památkou UNESCO jako vrcholné dílo lidské kreativity ve 20. století.
Sborník textů s množstvím encyklopedických vysvětlivek, fotografií, kreseb, ilustrací Davida Vávry a komiksových stripů Lucie Lomové provádí Brasílií krok po kroku, přibližuje okolnosti jejího vzniku i fascinující dobrodružství její výstavby, seznamuje s jejími tvůrci i obyvateli, předkládá k vlastní úvaze názory kritiků i obdivovatelů a mapuje překvapivé česko-brazilské souvislosti.

Vydává nakladatelství TITANIC v září 2017 u příležitosti 60. výročí počátku výstavby Brasílie, 115. výročí narození Juscelina Kubitscheka (12. září 1902) a 110. výročí narození Oscara Niemeyera (15. prosince 1907).

1. vydání
Vydavatelství: TITANIC
ISBN: 978-80-86652-57-3 
EAN: 9788086652573

Editorka Yvonna Fričová, grafická úprava Martin Hůla, fotografie Pavel Frič aj. Formát 25 × 23 cm v pevné vazbě se záložkou, 368 stran, cca 450 barevných a čb fotografií, historické dokumenty, ilustrace včetně kreseb Davida Vávry a komiksových stripů Lucie Lomové. Portugalské a anglické résumé, slovníček portugalské výslovnosti.

Více informací o knize najdete na stránkách vydavatelství TITANIC ZDE.
Knihu si můžete objednat ZDE.

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Autorovi či autorce článku děkuji, že alespoň zde připomněl Ing. arch. Karla Filsaka, jednoho z nejlepších architektů období mezi nástupem a pádem komunismu u nás. Jeho tvorba bohužel zahrnovala (ačkoliv nebyl žádný prorežimní vyvolenec) kromě zmíněných staveb a původního ruzyňského letiště (mám na mysli ono ze sedmdesátých let, jehož budova byla implantována do dnešní rozšířené podoby) zejména zahraniční zastupitelské úřady a podle mně nejpozoruhodnější je ambasáda v Káhiře. Hotel Intercontinental je shodou okolností perfektní ukázkou, jak stavět v historické části Prahy. Bohužel, o architektu Filsakovi se nemluví ani nepíše jak by mělo a je ostudou ČKA a její |pocty|, že tuto cenu udělila zcela konformním typicky |socialistickým| architektům typu Machoninové či Prágra, kteří se kromě neumětelských staveb proslavili naprosto nestydatým tvrzením, jak za komunistů |trpělii|.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*