Německo, jak ho známe dnes, je výsledkem geopolitických otřesů spojených s rokem 1989. Po diplomatickém maratonu se konečně uvolnila cesta ke „sjednocení“ Spolkové republiky Německo a Německé demokratické republiky a konečně také Západního Berlína a Berlína, hlavního města NDR – jak se německy říká. Navíc 45 let po skončení druhé světové války, způsobené Německem, se Berlín dokonce znovu stal hlavním městem. Architektury, které od té doby ve městě vznikly, prakticky vybízejí k tomu, aby se z nich četlo jako z kávové sedliny. Někdy jsou však věci zcela jasné: 30 let po „znovusjednocení“ je na pozemku, který je považován za „centrum republiky“, dokončena nová budova nazvaná Humboldtovo fórum – replika 1:1 berlínské rezidence německých císařů, která byla před více než půl stoletím vyhozena do povětří. V reinkarnaci paláce, který se nyní převtělil do kulturního fóra a univerzálního muzea, jsou mimo jiné k vidění kontroverzní artefakty z – jak se dnes říká – „koloniálních souvislostí“.
Vzkříšení berlínského císařského paláce doslova nasazuje korunu vývoji tří desetiletí. Z německého hlavního města – či spíše z jeho okolí, z Hameau de la Reine nižší šlechty – se však dá vyprávět řada dalších příběhů. c/o now si o něm dovolí přinést několik provokativních zpráv z pohledu malé, skromné architektonické praxe na okraji světových dějin.
c/o now je kancelář založená a působící v Berlíně. Orientuje se na kolektivní praxi a zabývá se myšlením, plánováním a realizací architektury a města, stejně jako kritickým hodnocením výsledků této práce v teorii a výuce. Od října 2021 pracuje c/o now se studenty na Kunstuniversität Linz v rámci kolektivního pedagogického hostování. c/o now je: Andrijana Ivanda, Duy An Tran, Ksenija Zdešar, Tobias Hönig, Markus Rampl, Paul Reinhardt
Cyklus In Focus: Berlin připravil Miroslav Pazdera.
Za podpory Státního fondu kultury ČR.
Zdroj: Galerie VI PER
O tom trojskle nepochybuji. Na to jsem rozhodnutý na 100%, aspoň v tom mám jasno na začátek. Ale vypadá to…
To tlumení zvuku je tam docela slušné, co tak koukám.
I to byl důvod, proč jsme si na stavbu domu vybrali právě cihly Heluz. Jasně, šlo hlavně o ty technické…
Petr Vybrali jsme ho hlavně kvůli lepší tepelné izolaci – v zimě je u oken znatelně tepleji a v létě…
Je fajn vidět, že společnost HELUZ IZOS nabízí nejen širokou škálu izolačního zasklení, ale také nástroje, které usnadňují výběr —…