CEEC Research: Kvartální analýza českého stavebnictví Q3/2016

Výkon stavebního sektoru zažil v průběhu druhého čtvrtletí letošního roku výrazný propad. Také v jeho důsledku čeká české stavebnictví v roce 2016 mírný pokles, přičemž ke zlepšení situace by mělo dojít v roce následujícím. Tržby však porostou o něco rychleji, a to i v dlouhodobém horizontu. Téměř třetina stavebních společností plánuje ještě v průběhu tohoto roku zdražovat. Výrobní kapacity přitom byly v srpnu vytíženy v průměru na 93 procent. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q3/2016 zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci se společností SGCP, divize Weber.

V průběhu druhého čtvrtletí roku 2016 pokračovala stavební produkce oproti odpovídajícímu období minulého roku v poklesu, tentokrát dokonce o 10,2 procenta, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů se dokonce snížila o 12,0 procent (2. čtvrtletí roku 2016 mělo ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku o tři pracovní dny více). V porovnání s letošním prvním čtvrtletím byla přitom takto očištěná produkce v největší sezoně stavebních prací o 4,3 procenta nižší. Produkce pozemního stavitelství meziročně klesla o 8,0 procent a inženýrské stavitelství zaznamenalo meziroční pokles výkonu o 14,5 procenta.

Ředitelé stavebních společností i vzhledem k výsledkům uvedeným výše upravili své predikce z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q2/2016. Stavební průmysl podle nich v roce 2016 neporoste, naopak očekávají mírný meziroční pokles produkce, a to o 1,0 procenta. V posledním výzkumu přitom předpovídali jednoprocentní nárůst výkonu stavebního sektoru. Z hlediska jednotlivých segmentů se však predikce vývoje výrazně liší. Velké společnosti a firmy zabývající se výstavbou inženýrských staveb jsou velmi pesimistické a pro rok 2016 predikují pokles zakázek o 3,1 procenta, respektive o 3,9 procenta. Malé a střední společnosti a firmy, u kterých převažuje pozemní výstavba, hovořily v nejnovější Kvartální analýze českého stavebnictví Q3/2016, o stagnaci sektoru na úrovni -0,3 procenta, respektive +0,5 procenta. Především velké stavební společnosti se obávají odložení velkých dopravních staveb, které nezískaly vyjímku z novely zákona EIA.

Tržby stavebních společností přitom porostou o něco rychleji než samotný trh, a to v průměru o 0,9 procenta. I zde však panují velké rozdíly v závislosti na velikosti firmy a oborovém zaměření. Ředitelé velkých stavebních společností předpokládají, že jejich tržby v roce 2016 klesnou oproti minulému roku o celých 2,7 procenta. O výrazném poklesu hovoří také ředitelé společností zabývajících se inženýrským stavitelstvím a to v průměru o 1,9 procenta. Malé a střední společnosti i firmy zabývající se projektovým stavitelstvím predikují naopak růst tržeb v průměru o 2,1, respektive 2,3 procenta. 

V dlouhodobém horizontu očekávají ředitelé stavebních společností výrazné zlepšení situace. V roce 2017 předpovídají růst sektoru o 3,1 procenta, přičemž jejich očekávání jsou téměř dvojnásobná oproti odpovědím v Kvartální analýze českého stavebnictví Q2/2016, ve které zástupci stavebních společností hovořili o růstu v průměru o 1,5 procenta. O půl procentního bodu rychleji (tedy o 3,7 procenta) než samotný stavební trh porostou také tržby.

Ceny stavebních prací oproti roku 2015 v nadpoloviční většině případů nerostly. Jejich růst zaznamenali ředitelé stavebních firem jen v 15 procentech případů u veřejných investorů. Více než čtvrtina firem (27 procent) pak potvrdila růst cen v soukromém sektoru. U stejného procenta (27 procent) veřejných investorů naopak ceny klesaly. Nejčastěji rostly ceny v pozemním stavitelství (u veřejných investorů v 17 procentech případů a u soukromých investorů v 35 procentech případů).

Téměř třetina společností (30 procent) plánuje v roce 2016 zdražovat, a to v průměru o 6 procent. O zlevňování naopak uvažují jen 3 procenta společností. Nejčastěji přitom plánují zdražovat společností z oboru pozemního stavitelství. Růst cen potvrdila každá třetí firma (34 procent), přičemž v průměru by mělo jít o 6 procent. Nižší ceny potvrdila každá desátá (9 procent) společnost zabývající se výstavbou inženýrských staveb a to v průměru o 5 procent.

Kapacity stavebních společností byly v srpnu 2016 v průměru vytížené na 93 procent, přičemž odpovědi firem se pohybovaly v rozmezí 90 až 100 procent. V loňském roce přitom bylo vytížení firem v totožném období o jeden procentní bod vyšší. Stejně jako v předchozích kvartálech i v letošním třetím mají největší rezervy v kapacitách inženýrské stavební firmy, které v době výzkumu nevytížily 11 procent zaměstnanců a strojů.

I přes pokles výkonu stavebnictví neuvažují stavební firmy ve druhé polovině letošního roku o propouštění. Třetina z nich (31 procent) bude naopak interní stavy lidských kapacit zvyšovat. O snižování lidských kapacit hovoří jen 5 procent stavebních společností.  

Kvartální analýzu českého stavebnictví Q3/2016 najdete k volnému stažení zde.

tisková zpráva, Stavbaweb


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*