Cena Klubu Za starou Prahu za novou stavbu v historickém prostředí, 2008

Fotogalerie ke článku (3)

Přemysl Kokeš - Mikuláš Medlík, Kancelářský dům v Lanškrouně, zdroj: Stavba 6/2006

Přemysl Kokeš - Mikuláš Medlík, Kancelářský dům v Lanškrouně, zdroj: Stavba 6/2006

Přemysl Kokeš - Mikuláš Medlík, Kancelářský dům v Lanškrouně, foto: Radek Lepka, zdroj: Stavba 6/2006
Celá fotogalerie (3)

Cenu Klubu Za starou Prahu za rok 2008 získal kancelářský dům v Lanškrouně od architektů Přemysla Kokeše a Mikuláše Medlíka.

Klub Za starou Prahu uděluje popáté svou cenu za novostavbu v památkově cenném prostředí. V dosavadních ročnících ji vždy dostala stavba, které se podařilo dané prostředí obohatit a pozvednout ho na vyšší kulturní úroveň. Těmto kritériím odpovídá i sedm nových kandidátů, vybraných ze vzorku jedenácti budov. V duchu tradic Klubu, který se vždy zajímal o dění v historických sídlech na celém českém území, se cena Klubu uděluje stavbám bez ohledu na to, zda stojí v Praze nebo ne.

 

Nominace (řazeno abecedně podle místa)

1. Kaple sv. Antonína v Černé u Měřína (Kuba Pilař Architekti) sama o sobě patří k nejlepším sakrálním stavbám u nás po roce 1989. Dotvořila pěkně starou náves a připojila se na ní k dalším drobným veřejným stavbám, které stmelují místní vesnické společenství.

2. Můstek přes Ohři s vyhlídkovou věží v Chebu (David Vávra) stojí na dohled od starého románského hradu. Architektura můstku a věže si s podobou hradu vtipně pohrává a zvyšuje zároveň komfort procházek a výletů příjemným říčním údolím.

3. Kancelářský dům v Lanškrouně (Přemysl Kokeš a Mikuláš Medlík) stojí v samém jádru starobylého města. Dotváří nevtíravě starou frontu lanškrounského náměstí a obohacuje ji o kvalitní architektonický projev, moderní i tradiční zároveň.

4. Navenek nenápadná budova Arcidiecézního muzea v Olomouci (Petr Hájek, Tomáš Hradečný, Jan Šépka) získala přestavbou soubor nápadně působivých interiérů. Nové drobné přístavby se v historickém organismu muzea chovají jako šperky. 

5. Po záplavách v roce 2002 zanikly na území Prahy-Karlína cenné klasicistní domy. Rezidenci Kollárova vestavěli architekti (Šafer Hájek Architekti) do dvora jednoho z nich, aniž by ho zničili. Přizpůsobili své moderní tvarosloví měřítku starého domu a podali tak důkaz o možné koexistenci starého a nového na karlínském území.

6. Hotel Metropol na Národní třídě (Marek Chalupa, Štěpán Chalupa, Tomáš Havlíček, Martin Rusina) patří k nemnoha opravdu vynikajícím novostavbám na území pražské památkové rezervace. Vyznačuje se velmi moderními formami, a přece dokáže respektovat proporce svých starších sousedů.

7. Polyfunkční dům v Uherském Hradišti (Svatopluk Sládeček) zpevňuje svým objemem narušený okraj památkové zóny. Vnáší do ní zajímavou, bohatě tvarovanou architekturu, na jakou je toto město poměrně chudé.     

 

Zdroj: Kateřina Bečková, Klub Za starou Prahu

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*