Centrum Karlovo náměstí, Praha
Adresa: Karlovo náměstí, Praha 2
Investor: GE Capital Golub Europe, L.L.C.
Architekt: Jiří Buček, Radim Kousal, James Goettsch, SIAL Liberec / Lohan Associatess, Chicago
Projekt: Jiří Tauš, Steve Niles, Steve Cavanough SIAL Liberec / Lohan Associatess, Chicago
Konzultant: Otto Dvorak, CDI, Praha
Statika: Thornton — Tomassetti Engineers, Chicago
Profese: Building Services Group, Tonbridge, England
Dodavatel: Metrostav, a. s.
Dodavatel fasády: SIPRAL, a. s.
Realizace: 2/2000 — 7/2002
Hlavní užitná plocha: 14 900 m2 kanceláří / 5 600 m2 obchodní plocha
Užitná plocha podzemních podlaží: 8000 m2
Celková podlažní plocha: 28 500 m2
STAVEBNÍ NÁKLADY
Celkové brutto náklady projektu: 40 mil. EUR
Centrum Karlovo náměstí na nároží Karlova náměstí a Resslovy ulice reflektuje tradiční pražské městské polyfunkční paláce s kancelářemi, obchody a službami. Zároveň je svébytným příspěvkem výrazu 21. století.
Klidná U — forma kancelářské části koresponduje s charakterem této části Nového města. Je posazena nad prosklenými obchodními podlažími — parterem a prvním patrem, které svým utvářením přinášejí drobnější měřítko a dynamiku.
Dvorní atrium je ve 2. podlaží lemováno obchodní galerií s restaurací. Velkorysé transparentní zastřešení atria je ve výši hlavní římsy paláce.
Kancelářské provozy ve 3. — 6. podlaží jsou koncipovány jako flexibilní pronajímatelné plochy s jedním hlavním vstupem a jádrem, v koncových polohách najdeme servisní požární schodiště a výtah. Toto řešení umožňuje individuální dispoziční řešení plochy od 200 m2do velikosti celého podlaží.
Standardem kancelářské části je vysoká úroveň materiálu, sofistikovaná klimatizace, zdvojené podlahy, nadstandardní vnitřní prostorové řešení, springlerový a zabezpečovací systém. V ustoupené střešní nástavbě jsou rovněž umístěny kancelářské provozy ve dvou, resp. v nárožní části ve třech úrovních.
1. a 2. suterén zahrnuje technické a servisní provozy domu. V 1. suterénu je umístěna trafostanice, náhradní zdroj a strojovna vzduchotechniky, ve 3. suterénu strojovna springlerů, chlazení, kotelna, požární nádrže a sklady. Kromě toho suterén zahrnuje 3 podzemní úrovně parkovacích garáží pro 143 vozů.
Železobetonový skeletový systém je navržen tak, aby vyhovoval optimálnímu pracovnímu místu v kanceláři.
Objekt je ztužen železobetonovými schodišťovými stěnami, oddilatovaná roznášecí železobetonová deska, která překlenuje eskalátorový tunel a vestibul metra umožňuje optimální umístění sloupů nadzemní i podzemní části objektu. Fasáda je tvořena kombinací transparentních skleněných ploch — první dvě obchodní podlaží, ustupující patra střešní části a tektonicky strukturované administrativní části, která je provedena v masivních matně šedostříbrných rámech s transparentním zasklením.
Publikováno v Architektuře 2003.
Proč jste se rozhodli právě pro tento typ skel? Jak byste zhodnotili ty výsledky po letech používání? Dávali jste je…
My jsme dávali IZOS Triple. Spokojenost i po letech.
Kdyby se ozval někdo, kdo má taková skla na oknech, byl bych rád. Přijde mi to jako docela zajímavá myšlenka…
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…