Architektonický návrh – Ing. arch. Petra Malá, Chytrý dům s.r.o.
Projektová dokumentace, realizace stavby – CHYTRÝ DŮM s.r.o.
Certifikace domu – Centrum pasivního domu
Záměrem a zadáním investora bylo postavit moderní rodinný dům v příjemné lokalitě, s vysokým komfortem bydlení, zdravým vnitřním prostředím a samozřejmě nízkými provozními náklady. Dům se tedy navrhoval jako pasivní již ve fázi architektonické studie. Stavební parcela se nachází v zastavěné části obce Vřesina, okr.Ostrava. Pozemek je mírně svažitý k jihu s krásným výhledem na údolí a městskou část Poruba.
Architektonické řešení
Dům je umístěn v SZ části pozemku. Architektonické řešení odpovídá funkci ochranné před klimatickými vlivy a hlukem a zároveň otevřeně komunikuje se zahradou a vysokými stromy na jihovýchodě. Na SZ straně domu se nachází samostatné kryté garážové stání s kůlnou. Stavba má jednoduchý kompaktní tvar s čtvercovým půdorysem, čímž se výrazně eliminují tepelné mosty. Jednoduchost domu je zvýrazněna pečlivě realizovanými konstrukčními detaily.
Konstrukčně se jedná o dřevostavbu z lehkého skeletu s difuzně otevřenými skladbami Insowool s povrchovou úpravou STO Silco. Mladá rodina se stěhovala z centra města, měla od počátku požadavek na používání přírodních materiálů. Dřevo je použito na nosnou konstrukci, modřínový obklad ve 2. NP. Dále lze jmenovat tepelnou izolaci střechy z foukané celulozy.
Technické řešení
Dům je navržen jako jedna bytová jednotka s dispozicí 5 + kk. Jsou dodrženy základní principy navrhování pasivních domů. Obytné místnosti jsou orientovány na JV a JZ stranu, technické místnosti (koupelna, WC, šatna, komora) na SV a SZ stranu. Tomuto členění odpovídá také velikost oken. V obytných místnostech jsou okna velká, aby bylo maximálně využito pasivních solárních zisků. V technických místnostech naopak malá, zajišťují pouze přirozené osvětlení a při nulových slunečních ziscích minimalizují tepelné ztráty. Díky celkové optimalizaci velikosti a parametrů oken bylo docíleno, že okna mají aktivní bilanci tepelných zisků a ztrát. Bylo dosaženo hodnoty měrné roční potřeby tepla na vytápění = 15 kWhm2.rok.
V projektu a také na stavbě byl kladen velký důraz na provedení vzduchotěsné vrstvy, díky tomu byla naměřena hodnota vzduchotěsnosti n50 = 0,32 h-1, což je cca o polovinu lepší parametr, než je kladen na pasivní domy. Důsledně jsou eliminovány veškeré tepelné mosty, jednak se snížila energetická náročnost domu a také se zajistilo bezproblémové fungování konstrukcí v detailech.
Stavebníci kladli důraz na jednoduchost řešení. Oproti původnímu záměru bylo upuštěno od krbových kamen. Vytápění, příprava teplé vody a větrání je zajištěno kompaktní jednotkou se záložním elektrokotlem.
Použité materiály STO
Fasáda rodinného domu (podklad dřevovláknité desky Hofatex) – STO Level Uni + STO Silco
Sokl rodinného domu – STO Baukleber + EPS Perimeter + STO Silco
Přístavba kryté stání (podklad desky OSB/3) – STO Armat + STO Silco
podle podkladů společnosti STO
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,