Obdivovatelé dechberoucí krásy nejsevernější části Norska a nádherného ledovce Okstind budou brzy moci k odpočinku využít novou horskou chatu. Klub norských turistů (DNT) si novou chatu ,Rabothyttaʽ objednal u kanceláře Jarmund/Vigsnæs Architects (www.jva.no) s podmínkou, že musí splňovat přesné specifikace a být schopna odolávat často nepříznivým povětrnostním podmínkám běžným v této části Norska. Chata je navržena tak, aby přirozeně zapadala do okolní krajiny a je součástí sítě horských chat, které zájemcům nabízejí střechu nad hlavou, i když bez obsluhy. Útočiště v ní najde až třicet lidí.
Chata je koncipována jako ,základní táborʽ pro vysokohorskou turistiku. Budova vyžadovala najít dostatečně odolné řešení tak, aby poskytovala nejenom ochranu proti ostrému větru, dešti, sněhu a ledu a byla příjemným útočištěm, ale také aby dokázala optimalizovat svůj energetický výkon. Proto architekti použili dva typy vyspělých difuzních membrán DuPont™ Tyvek® a vytvořili tak větrotěsnou vrstvu, která chrání konstrukci proti vlhkosti a zároveň je paropropustná.
Elegantní, i když do jisté míry drsná architektura chaty využívá konstrukce dřevěných trámů a asfaltové lepenky. Chata má betonové základy a fasádu z 32 mm silných prken z místních smrků s přírodní povrchovou úpravou. Smrkové palubky jsou rovněž použity na stěnách a podlaze v interiéru chaty, zatímco membrána DuPont™ Tyvek® Soft konstrukci utěsňuje a ochraňuje chatu jak během výstavby, tak po jejím dokončení. Široká okna jsou dvojitě zasklená a navíc mají na vnější straně další vrstvu 13 mm silného tvrzeného skla; dodal je místní výrobce Trenor AS.
Šikmá střecha je tvořena dřevěnými nosníky Kerto a superdifuzní pojistnou hydroizolací DuPont™ Tyvek® Supro Grid, sloužící jako větrotěsná vrstva na ochranu proti větru a vlhkosti – tento prvek je rozhodující pro ochranu konstrukce během výstavby a zároveň zlepšuje komfort vnitřního prostředí po dokončení. Další ochrannou vrstvou je vysoce odolná asfaltová membrána Isola Isokraft a vnější plášť tvořený dřevěnými prkny Kebony.
Chata je 1200 metrů nad mořem na 66. severní rovnoběžce šedesát kilometrů jižně od polárního kruhu a obklopuje ji nádherná severská příroda. Použité technologie patří k tomu nejlepšímu, co moderní stavebnictví nabízí. Chata je navržena tak, aby byla co nejefektivnější, teplo generuje kotel na dřevo a elektrickou energii dodávají solární panely v kombinaci s bateriemi a elektrickou přípojkou, pokud je to nutné. Až jednou bude dostatek financí, klub plánuje větrnou elektrárnu.
Svein Arne Brygfeld z Norského klubu turistů (www.turistforeningen.no) říká: „Robothytta vyplnila mezeru v síti chat na turistických stezkách v této oblasti, tak oblíbené mezi vysokohorskými turisty i vědeckými a naučnými expedicemi. Může sloužit jako místo, kde expedici v těchto krásných horách začnete, i jako útočiště k odpočinku po namáhavé cestě. Pouze organizace, jako je ta naše, může dostat povolení ke stavbě v tomto nádherném panenském prostředí, a poctěni tímto privilegiem jsme se rozhodli s našimi velmi specifickými požadavky oslovit jednu z nejrenomovanějších architektonických kanceláří v Norsku.“
O architektonické podobě stavby, založené na jednoduchém designu a ostrých úhlech, Svein říká: „Stavba byla navržena tak, aby odolala nepřízni počasí a dynamicky komunikovala s okolím. Má připomínat obrovskou starou zvětralou skálu, jež dominuje okolí, ale zároveň do něj nádherně zapadá. Na naši chatu bude celoročně útočit silný vítr a v zimě bude kolem dokola padat sníh. Chtěli jsme stavbu, která odolá přívalům sněhu a zároveň poskytne návštěvníkům možnost užít si nádhernou scenerii, která chatu obklopuje, z pohodlí vytopeného interiéru.“
Svein vysvětluje, že chata, jež je navržena tak, aby měla co nejmenší vliv na okolí, je vystavěna funkčně v kompaktním designu a je velmi dobře izolovaná. Stavba umožňuje využívat jen tolik energie, kolik je pro danou skupinu návštěvníků potřeba. Malá skupina si proto může vytopit pouze část chaty, což je v situaci, kdy plyn potřebný na vaření, ale i dřevo musí do chaty dopravit vrtulník, neocenitelná výhoda. Odolnost chaty vůči působení silného větru je nesmírně důležitá, protože leží v prostoru mezi velkým ledovcem na jedné straně a vysokými horami na straně druhé, kde rychlost větru běžně přesahuje 200 km za hodinu.
„Vyspělé membrány,“ vysvětluje Svein, „hrají v těchto podmínkách zásadní roli, a proto byl materiál DuPont™ Tyvek® při navrhování chaty klíčový. Navíc se stává, že v době, kdy je chata neobývaná, je vnitřní teplota nižší než teplota venku a ochrana proti vlhkosti je tudíž daleko důležitější než v běžných budovách.“
Chata „Rabothytta“ bude oficiálně zprovozněna v srpnu 2014, a Svein již dnes hlásí velký zájem ze strany norských i zahraničních expedic. Vypadá to, že nová chata bude patřit k nejpopulárnějším v Norsku.
Vyspělé specializované difuzní membrány DuPont™ Tyvek® byly pro tento projekt dodány společností Isola, jež je nejenom distributorem výrobků DuPont™ Tyvek® v Norsku, Švédsku a Dánsku (www.isola.com), ale i specialistou na řešení vlhkosti v budovách a dodavatelem špičkových a nejnovějších řešení pro střechy, stěny, podlahy a další.
tisková zpráva
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,