Císařský ostrov a Troju by měly spojit dvě lávky

(ČTK) – Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) odešle magistrátu podnět na změnu územního plánu na výstavbu nových lávek z Císařského ostrova do Troje. ČTK to dne 5. prosince 2017 řekl ředitel IPR Ondřej Boháč. Institut počítá se vznikem dvou nových přemostění Vltavy. Lávka, která dosud sloužila pěším se zřítila v sobotu odpoledne. Zraněni byli čtyři lidé. Praha nyní plánuje zavedení přívozu a dočasného přemostění. Příčina pádu není zatím známa.

„Za institut zašleme podnět na změny územního plánu tak, aby byly co nejdříve zařazeny do projednání na zasedání zastupitelstva,“ řekl Boháč.

Císařský ostrov a Troju by měly nově spojit dvě lávky. První by stála na místě té původní zřícené. Druhá by pak byla o několik desítek metrů dále po proudu a lidé by se k ní dostali kolem staré čistírny odpadních vod v Bubenči.

V minulosti IPR navrhl stavbu ještě dalšího mostu, který by vedl přes severní špici Císařského ostrova. Ten by ale sloužil pro tramvaje, které by tudy jezdily z Podbaby přes řeku k zoologické zahradě a následně nahoru do Bohnic. Zda bude vybudován, zatím město nerozhodlo.

Původní Trojská lávka byla zprovozněna v roce 1984. V nyní platném územním plánu z roku 1996 ale zanesena není. Proč, není zcela jasné. Podle Boháče je možné, že vzhledem k tomu, že do územních plánů jsou obvykle zanášeny zejména plánované stavby, tak tehdejší plánovači nepočítali se změnami vztahujícími se k lávce a nezanesli ji do plánu.

„Skutečnost, že lávka postavená v minulosti není v současném územním plánu, sama o sobě neznačí nic negativního. Rozhodně to neznamená, že například stavba nebyla v době vzniku v souladu s tehdejšími předpisy. Jiná situace je samozřejmě v případě, kdy nyní bude zřejmě nutné postavit nové přemostění. Takovouto novou stavbu nelze bez zanesení do územního plánu realizovat,“
sdělil ČTK advokát společnosti Deloitte Legal Martin Bohuslav.

Praha nyní chystá kontroly a uzavírky některých mostů i lávek pro pěší, mezi nimi jsou například lávka přes Berounku v Radotíně nebo lávky pro pěší na železničním mostě mezi Podskalím a Smíchovem. S kontrolami začne i Praha 6. „Kontrola bude zevrubná, kromě přemostění silnic nebo železnic se dotkne například také vstupních mostků k Poliklinice pod Marjánkou, které jsou ve velmi špatném stavu,“ uvedl mluvčí radnice Ondřej Šrámek.

Lávka v Troji se zřítila v sobotu po 13:00. Na místě zřícené lávky by mohl plout přívoz a vznikne tam provizorní přemostění. Trosky mají být odklizeny do dvou týdnů.
___
Spadlou lávku v Troji nahradí provizorní stavba
(ČTK) – Zřícenou lávku v pražské Troji nahradí provizorní přemostění, původně zvažovaný pontonový most by byl nevhodný pro pěší. Císařský ostrov a Troju by později měly spojit dvě nové lávky. Čtyři lidé zranění při sobotním pádu stavby dostanou jako dar po 50.000 korun. Není to odškodné za zdravotní újmy, to bude město řešit po prošetření nehody.

Při pádu lávky pro pěší a cyklisty, která spojovala Císařský ostrov a Troju, se zranili dva lidé vážně a další dva utrpěli pohmožděniny. Pražští radní dnes schválili pro každého ze zraněných dar 50.000 korun. „Jde o akt solidarity. V žádném případě se tedy nejedná o odškodnění, protože to se bude samozřejmě řešit, až se celá věc prošetří,“ uvedla náměstkyně primátorky Eva Kislingerová (ANO).

Na místě zřícené lávky chce magistrát co nejdříve zavést přívoz a vytvořit dočasné přemostění Vltavy, které by mohlo být postaveno během čtyř až pěti měsíců. Na stavbě přemostění budou s městem spolupracovat odborníci z armády, řekl místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský (SZ/Trojkoalice). Vedení města původně chtělo vybudovat pontonový most, od toho ale kvůli nevhodnosti pro pěší nakonec ustoupilo.

Trojská lávka nikdy nebyla v územním plánu města. „To znamená, že pro postavení nové lávky musí dojít ke změně územního plánu,“ uvedl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD). Městský Institut plánování a rozvoje odešle podnět na změnu plánu kvůli výstavbě dvou nových lávek z Císařského ostrova do Troje. První by stála na místě zřícené stavby a druhá o několik desítek metrů dále po proudu. Schválit změnu plánu potrvá zhruba rok.

„Skutečnost, že lávka postavená v minulosti není v současném územním plánu, sama o sobě neznačí nic negativního. Rozhodně to neznamená, že například stavba nebyla v době vzniku v souladu s tehdejšími předpisy,“
sdělil ČTK advokát společnosti Deloitte Legal Martin Bohuslav.

Zřícenou lávku nyní začnou odstraňovat zaměstnanci společnosti Strabag. Demontáž by měla trvat zhruba 13 dní, záležet bude ale na požadavcích soudního znalce a policie. Náklady budou podle firmy do deseti milionů.

Praha chystá kvůli pádu trojské lávky kontroly a uzavírky některých mostů a lávek. Z bezpečnostních důvodů magistrát uzavřel v pondělí večer lávku přes Berounku mezi městem Černošice a pražskými Lipenci. Starosta pražské části Lipence Michal Popek s uzavřením nesouhlasí, je to podle něj „zbytečná panika“ a komplikace pro lidi, co lávku využívají. Jednu lávku pro pěší, která byla postavena podobnou technologií jako zřícená lávka v Praze, nechá prověřit také radnice v Kroměříži ve Zlínském kraji. 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*