DATABOX | ŽIVÝ DŮM

Dnes proběhne slavnostní otevření stavby.

Od prosince se Liberec může pyšnit novým architektonickým skvostem. V lukrativní lokalitě Hrazené ulice vznikla moderní stavba od architekta a designéra Bořka Šípka, speciálně navržená jako sídlo známého internetového portálu Živéfirmy.cz. Čtyřpodlažní variabilní budova nabídne prostor pro kanceláře a obchody, přilehlá platanová alej místo pro odpočinek a relax. Stavba dostala příznačný název DATABOX “ ŽIVÝ DŮM.



Nejnovější architektonický projekt Bořka Šípka v České republice, na jehož návrhu spolupracovali také významní architekti Ondřej Kukral a Pavel Rek, představuje multifunkční budova, která nabízí prvotřídní obchodní a kancelářské prostory s možností přestavby na byty. Stavba ve své finální podobě poskytuje velkorysých 1800 m² využitelné plochy, z toho 1500 m² určených pro kancelářské nebo bytové prostory a 300 m² prvotřídních maloobchodních prostor. K budově náleží téměř 30 nových parkovacích míst umístěných ve vnitrobloku. Budova je vybavena dvěma osobními výtahy, které zabezpečují bezbariérový přístup do všech prostorů, bezpečnostním protipožárním systémem a nonstop ostrahou.

"Firmy si obvykle nechávají postavit pravoúhlé administrativní budovy nebo kolosální byznys centra, pro Živéfirmy.cz jsme však navrhli v podstatě celou ulici,“ říká s úsměvem architekt Bořek Šípek a pokračuje: „od začátku mě fascinovala možnost přinést něco nového do této historické části města. Zástavba, která zde před tím byla, se totiž už dlouhou dobu nacházela v kritickém stavu a my jsme odrazu měli možnost to změnit. Jsem opravdu moc rád, že jsme na tuto změnu měli s investorem stejný pohled a i když jsme se vydali cestou invence a kreativity, bylo to s ohledem na původní ráz okolí. Dá se říct, že jsme této lokalitě vdechli nový život, a také proto jsme se budovu rozhodli pojmenovat Databox Živý dům.“

Pět domů propojených v jeden
Unikátní fasáda budovy vytváří iluzi pěti navzájem nezávislých bytových domů, jednotlivé patra interiéru jsou však vzájemně zcela provázaná a tvoří otevřenou variabilní plochu. Dílčí části domu se navzájem odlišují barevným provedením v teplých tónech, které lokalitu celkově rozzářily. Zároveň vynikají různými dekorativními prvky a jsou vybavené balkóny, lodžiemi a terasami. Balkóny jsou doplněné o skleněné elementy z dílny Bořka Šípka speciálně navržené pro tuto stavbu. Terasy ozvláštňují fasádní průhledy vytvořené z pohledového betonu. Spodní část fasády je tvořena obkladem z řeckého travertinu.

Variabilní interiér se přizpůsobí potřebám nájemníků
Netradičně řešené interiéry s dvojitou podlahou, umožňují velkou variabilitu proměny dispozice a snadnou přestavbu otevřených prostorů na menší kanceláře či bytové jednotky různých dispozic od 1+kk až po 4+kk. V současnosti se na třech podlažích budovy nachází kancelářské prostory splňující nejvyšší mezinárodní standardy. Nejvyšší čtvrté patro je vybavené zasedací místností, relax zónou pro zaměstnance a terasou s jedinečným výhledem na lokalitu Starého města. Prostory má v této chvíli v pronájmu liberecká společnost Živéfirmy.cz a měly by se stát novým působištěm týmů péče o zákazníky.

Investor usiluje o celkovou revitalizaci lokality
V posledních letech prošla Hrazená ulice několika významnými rekonstrukcemi, přibily zde obytné domy, malé obchody, restaurace či horolezecké centrum pro aktivní oddych. Nová stavba od Bořka Šípka však započaté snahy o revitalizaci lokality konečně sjednotila a dodala jim výjimečný ráz.

„Hrazená ulice se nachází v atraktivní lokalitě v samotném srdci města, dlouhou dobu to ale byla část města, které se lidé vyhýbali. Od začátku jsme tedy k projektu přistupovali s tím, že architektonický návrh musí počítat s celkovou revitalizací prostředí. Byli jsme dokonce ochotni na vlastní náklady opravit část městské komunikace, která zde vede. Naší snahou bylo vytvořit příjemné místo pro lidi, které bude vhodné pro práci, bydlení, zábavu i volný čas a myslím, že se nám to v spolupráci s panem Šípkem opravdu povedlo,“ říká Daniel Peterka, investor stavby a majitel internetového portálu Živéfirmy.cz a dodává: „i proto nás velice potěšil a projektu přidal na jedinečnosti fakt, že v lokalitě již rostl platanový park, o jehož existenci se zasadili původní investoři obnovy celé lokality Hrazená.“


Rozhovor s architektem, designérem a sklářem Bořkem Šípkem vznikl u příležitosti slavnostního otevření jeho nejnovější stavby v České republice, které proběhne 12. prosince 2014.

V České republice jste vnímaný především jako designér a sklář. Známy je však Váš výrok, že jste „se vždy cítil být více architektem než designérem“. Je tomu tak i v současnosti, nebo se váš postoj v průběhu let nějak proměnil?
Je to tak, že já jsem ani sklářství ani design nestudoval, já jsem studoval architekturu. A i můj přístup k designu a práci se sklem je spíše očima architekta. Vždycky hledám koncept a hledám kontext. To jsou dva důležité aspekty architektury.

Nechal jste se slyšet, že sklo je Vaše hobby a architektura je Vaše práce. Jaký je v tom pro Vás rozdíl?
Hobby se dělá o víkendu a práce se dělá každý den. Hobby je to proto, že je to krásná práce mezi lidmi, celá ta sklářská skupina je příjemná, jsme dobří kamarádi. Je u toho i legrace a užijeme si. U skla je to tak, že když se něco nepovede, tak se to nepovede. Toto si u architektury člověk nemůže dovolit.

Jak vlastně architekturu vnímáte?
Já vnímám architekturu jako součást naší kultury i našeho vývoje. Proto také tvrdím, že se změnou kontextu – a kontextem nemyslím jen okolí architektury, ale i politickou nebo společenskou situaci – se musí měnit i architektura, musí se posouvat. Nesmí zůstat v nostalgii, eklekticismu, ale měla by hledat nové cesty a rozvoj.

Ve své praxi jste měl možnost spolupracovat s různými významnými osobnostmi, architekty a umělci. Na kterou ze spoluprací vzpomínáte nejraději? Například Vaše práce na Pražském hradě?
Václav Havel byl pro mě jednou z nejvýznamnějších osobností vůbec. Měli jsme spolu nádherné dialogy o kultuře, o společnosti, ale i o architektuře. Havel byl ze stavitelské rodiny a architektura ho hodně zajímala a bavila.

Doposud jste navrhl více než 50 různých staveb po celém světě a patří mezi ně nejen klasické stavby, jako jsou rodinné domy a byty, kanceláře, hotely, a restaurace, ale také luxusní butiky, obchodní centra, muzea a galerie. Který z těchto projektů dnes považujete za nejvýznamnější?
To je těžká otázka. Já asi nemám nejvýznamnější stavbu. Je to totiž vždycky to poslední, na čem pracuji, to mě nejvíc zajímá. Já jsem se vždy snažil všechny moje projekty dělat svědomitě a se vší péčí, takže bych nerad jeden vypichoval a říkal „to je ten nejlepší“. To by bylo špatně.

Poslední stavbou, která se podle vašeho návrhu u nás realizovala, je unikátní variabilní stavba Databox Živý dům v Liberci navržená pro internetový portál  Živéfirmy.cz. Fasáda stavby je řešená tak, že působí dojmem pěti nezávislých budov, přitom se jedná o jeden kompaktní dům. Stavba je nyní dokončená. Jak na Vás působí v kontextu Vašeho působení na místní Fakultě architektury, zejména ve světle programu Environmental designu, který zde vedete?
Dům stojí v malebné uličce, kde v okolí jsou jen menší domy. Proto jsem se rozhodl pro tento koncept – vytvořit pět samostatných fasád, charakterů, samostatných jednotek, za kterými se skrývá jeden velký dům. Nechtěl jsem postavit další skleněnou krychli.

Část budovy obsahuje i skleněné prvky z Vaší dílny. Co jste chtěl těmito prvky vyjádřit?
Ty prvky nemají vyloženě nějakou symboliku, je to ukončení zábradlí nějakým ornamentem, který by měl být tam, kde se na něj dá sáhnout. Má mít určitou haptickou funkci.

Všechno se to vlastně pojí v konceptu živosti, co tedy říkáte na spojení Živé firmy – Živý dům?
To je moc hezké spojení. Ono je i důležité, aby architektura byla živá, aby se dělala tak, že se dovede přizpůsobovat nějakému životnímu procesu.

Viděl jste místo i v původním stavu, co říkáte na změnu?
Tak já jsem se snažil, aby byla pozitivní. A doufám, že bude. Já nerad hodnotím sám sebe, to nechám jiným.

V současné době navrhujete také nákupní a zábavní komplex v Číně. V jakém stádiu se teď projekt nachází a v čem vidíte rozdíly v práci architekta v České republice a zahraničí?
Práce architekta je v podstatě vždy stejná. V Číně jsou ale rozhodovací procesy a celý stavební proces rychlejší. My jsme začali plánovat poměrně velký koncept 130 000 metrů čtverečních. Začali jsme s plánováním v dubnu a teď (pozn. listopad 2014) se už čtrnáct dní staví. To je fofr. I nasazení lidí je jiné, než tady. Stejný projekt tady by trval tři, čtyři roky.

Na závěr, má Bořek Šípek jako architekt ještě nějaký sen, který by si chtěl splnit?
Už ani ne. Míval jsem je jako mladý, v době, kdy si člověk klade cíle. Teď už si nemyslím, že je dobré mít nějaké sny. Člověk se pak snaží a v té snaze se dělají chyby, takže lepší je nechat to jen přicházet.
tisková zpráva

Souvisejíc články:
Bořek Šípek: Živý dům 21.11.2014


 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*