Místo: Vřesina u Hlučína
Investor: 3členná rodina
Autor: Pavel Nasadil / f a m
Projekt: Pavel Nasadil, Hana Svobodová (statika, stavební dozor)
Zodpovědný projektant: Jiří Hanák
Hlavní dodavatel: nepřeje si být uveden
Projekt: 03/2003-04/2004
Realizace: 09/2003-08/2005
Zastavěná plocha domu: 114 m2
Čistá podlahová plocha: 156,11 m2
Obestavěný prostor domu: 711 m3
Stavební náklady (nezahr. parking a terasu): 3,5 mil. Kč
Náklady na 1 m3: 4925 Kč
Náklady na 1 m2: 22 420 Kč
Svislé nosné konstrukce: systém Porotherm, obvodový plášť 440 mm
Vodorovné nosné konstrukce: monolitický beton
Podlahy: epoxy stěrka, dubová průmyslová mozaika
Střecha: plochá jednoplášťová s klasickým pořadím vrstev, hydroizolace Firestone
Okna: dřevěná Eurookna nátěr RAL 7024
Arkýř: dřevěná konstrukce, opláštění z vodovzdorné fasádní překližky
Zdroj vytápění: tepelné čerpadlo, výkon 7 kW (plošný kolektor)
Systém vytápění: podlahové vytápění (obslužné prostory), fancoily a radiátory (obsluhované prostory)
Tepelná ztráta domu: 9,98 kW
Energetická náročnost objektu: 17,7 kWh/m2/rok
Autor fotografií: Tomáš Balej
PAVEL NASADIL
Dům, který jsem navrhnul pro člena rodiny, se nachází několik kilometrů od polských hranic ve vesnici Vřesina. Vřesina je typická slezská vesnice s poválečnou urbanistickou strukturou s převažujícími mohutnými dvougeneračními domy městského charakteru. Dům je na hraně symbolické (okraj vesnice, hranice Polsko-Česko) i konkrétní (hrana kopce). Rozhraní v krajině, hranice a přechod mezi umělým, člověkem vytvořeným systémem a přírodním prostředím jsou nosným konceptem domu. Po vzoru nedaleké pevnostní válečné architektury se přísná hmota vymezuje vůči krajině a vědomě z ní vyčnívá. Touto obrannou pozicí se snaží do okolí začlenit (protiklad splynutí). Karteziánský systém „okolonizování“ polního pozemku vymezuje hmotou domu a pevnou zdí slunnou zahradu s výhledy na vesnici a její funkcionalistický kostel. Další dva „krajinářské“ objekty budou vymezovat teritorium domu — garáž s parkingem v jihozápadním rohu a altán v severozápadním rohu parcely.
Samotný dům jednoduše splňuje požadavky investora na jasné oddělení obytných a utilitárních prostor. Koncept rozhraní v domě je aplikován do jednoduchého principu zonace obsluhovaných (obytná hala, ložnice) a obslužných prostor (kuchyň, koupelny, šatny, schodiště). Topografie terénu přechází v přízemí ve zkamenělou vrstevnici, která tyto entity odděluje. Nástup do utilitárních prostor vytesanými otvory o stupeň výš se stává téměř rituálně slavnostní. Taktéž v opačném směru. Vzájemná propojenost a otevřenost byla prioritou. Oba typy prostor jsou propojeny v horizontálním i vertikálním směru a jsou koncipovány pro pohyb člověka. Existují v něm místa, platformy, ze kterých lze tiše přehlédnout dění v celém domě. Při pohybu domem se naskytuje několik prostorových spojení a průhledů vědomě směrovaných a koncipovaných v souladu s pohybem slunce. Slunce je zde indikátorem času.
Publikováno ve stavbě č. 5/2005
Recenzi Jiřího Mráze naleznete zde.
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,