Dům pro spisovatelku

Padesát kilometrů od Prahy se nachází venkovská přístavba naplněná světlem. Je součástí stávajícího celku budovy, vestavěná do dvora, těsně za náměstím. Negativní objemy uvnitř i vně navrženého domu definují prostor – artikulují rozdílnost od sousední budovy a řeší vnitřek jako spojitý prostor mezi úrovněmi.
Tři patra vytváří tři spojené objemy, které přecházejí od těžkých materiálů k lehkým. Zdivo původního stavení (pískovec a cihla) je zachováno, nové materiály byly zvoleny tak, aby dosahovaly co nejnižší karbonové stopy a zároveň měly dlouhou životnost (místní dřevo, bambus a bílý hliník). V kontextu vesnického osídlení dům navazuje na tradici zděných a dřevěných stavení, ale vytváří moderní současnou podobu. Místní řemeslníci prováděli stavbu za použití tradičních tesařských technik, takže vznikla staro-nová identita domu. Výhledy do zahrady a na nebe podtrhují úzké sepětí s venkovským prostředím.
Dům je orientován na jihozápad kvůli dennímu osvětlení a přirozenému větrání. Čistý vzduch v interiéru zajišťuje HRV technologie. Dešťová voda je svedena do zahrady. V zimě je severní zeď domu zahřívána sluncem a funguje jako pasivní tepelná stěna. Sálavé vytápění přemístí teplo pasivně do ostatních stěn. V objektu je využit vysoce účinný systém recyklace a využití energie k vytápění. Tepelná ztráta domu je nízká (činí méně než 15 W/m2K), zabezpečená také okny s trojsklem. Nové stěny jsou montované oboustranně, mají nízkou prostupnost, bez tepelných mostů a jsou izolovány proti vlhkosti. Přirozená a nucená cirkulace vzduchu na obou stranách minimalizuje výskyt vlhkosti. Kombinace původního a nového je cenově efektivní a energeticky úsporné řešení a zkvalitnuje život obyvatel domu.

Autorská zpráva

Stavba získala Mimořádnou cenu Velux za nejlepší práci s denním světlem v interiéru v soutěži Česká cena za architekturu 2017: Obnova domu zrcadlí pokoru k práci předchozích generací, na jejichž základech vyrůstá nový obytný prostor, který naplňuje myšlenku zvýšení kvality života obyvatel. Třípodlažní otevřený interiér cíleně pracuje s denním světlem a efektivně je distribuuje do všech podlaží. Na zdravém vnitřním prostředí se podílí také hybridní systém ventilace, který zajišťuje kvalitu vnitřního vzduchu. Komplexní přístup k návrhu zohledňuje celkovou uhlíkovou stopu domu a zahrnuje nejen promyšlený energetický koncept, ale reflektuje i typ použitých materiálů a nakládání s pitnou vodou.

Autor: Dipl. arch. Elan Neuman Fessler
FOTO: Petr Machan

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*