Holice staví ZUŠ v pasivním standardu za 52 mil. Kč. Autorem projektu studio Dalibora Boráka Dobrý dům s. r. o., generálním dodavatelem je BW – Stavitelství, s. r. o. a investorem je město Holice (doplněno Stavbaweb).
Novostavba ZUŠ, energeticky pasivní dům
místo: Holice
investor: město Holice
autor: Dalibor Borák, Helena Boráková
spolupráce: Pavel Daněk, Danuše Lošťáková, Lucie Kašpárková
Autorská zpráva
Pro návrh Základní umělecké školy v Holicích byla považována za základní tato východiska:
- Význam budovy pro město z hlediska společenského – výraz kulturní politiky města
- Urbanistický význam budovy v souvislosti s revitalizací veřejných prostorů města
- Soudobost návrhu – zohlednění aspektů udržitelnosti při návrhu budovy
- Udržitelnost provozu v budoucnosti a ekonomie provozu – budova je navržena v pasivním standardu
Základní umělecká škola je kulturním ohniskem, ve kterém se nejen vzdělávají děti, ale také místem, kde se v kulturním prostředí setkává široká veřejnost.
Architektonický výraz budovy vědomě navazuje na okolní architekturu. Použití převýšených francouzských oken, které se vyskytují rovněž na budově kulturního domu, světlé barvy fasády a zelené barva doplňků je interpretováno soudobými výrazovými prostředky.
Pro co největší udržitelnost budovy z hlediska vestavěných energií a produkce skleníkových plynů, jsou navrženy materiály s nejnižším možným podílem primární energie na výrobu a transport. Rozhodující roli hraje kompaktnost tvaru a orientace ke světovým stranám.
Veřejně přístupné prostory školy jsou výstavními síněmi pojmenovanými po významných výtvarnících – rodácích. V nich mohou probíhat výstavy prací žáků školy, pedagogů i příležitostné výstavy jiných výtvarníků. Víceúčelový sál má předpoklady nejen pro pořádání tradičních společenských akcí města, ale také pro konání konferencí a přednášek vzdělávacích programů. Je důležité, aby budova vymezovala užitečný veřejný prostor – náměstí, navazovala na jsoucí zástavbu a byla realizovatelná z místních zdrojů a technologiemi, které jsou dostupné místním firmám.
Budova školy se nachází v bezprostřední blízkosti středu města a je v prostoru s kvalitními architektonickými díly dvacátého století.
(zdroj: Dobrý dům)
(ČTK) – Radnice v Holicích na Pardubicku staví základní uměleckou školu v pasivním standardu. Školské zařízení nabídne nové učebny pro výtvarné, hudební a taneční obory i koncertní a společenský sál. Za objekt, který bude provozně úspornější, město vydá 52 milionů korun. Pasivních budov pro veřejné účely se v zemi ještě moc nestaví. ČTK to řekl místostarosta Vítězslav Vondrouš (ODS).
"Pokud vím, tak jedna mateřská škola se rekonstruuje v pasivním standardu v Praze. U Brna se staví dům pro seniory. Naše základní umělecká škola bude nejspíš první v republice," řekl Vondrouš.
Podle místostarosty město ušetří na provozních nákladech objektu až 60 procent, než kdyby stavělo běžnou budovu. Naopak stavební práce i vybavení školy nebudou dražší než u jiných staveb. Město má zatím hotovou hrubou stavbu a příští rok v září by rádo zahájilo školní rok.
"Ve stávající budově 'zušky' býval okresní úřad. Je tu jen obor hudební, taneční a výtvarné obory sídlí po městě a máme i detašovaná pracoviště po okolních obcích. Roste i počet dětí. Teď školu navštěvuje 500 dětí, po dokončení školy jich bude o 100 až 200 víc," řekl Vondrouš.
V přízemí stavby budou učebny pro hudební výuku jednotlivců i kolektivů, učebna pro bicí nástroje speciálně odhlučněná a komorní sál pro 50 diváků, který bude mít parametry akustického studia. V dalších patrech například vznikne zázemí pro žáky výtvarných a tanečních oborů včetně menšího tanečního sálu. Zároveň v patře připravuje sál pro 250 lidí. Budou se v něm konat absolventské koncerty, ale i semináře a školení.
Základní umělecká škola bude mít 600 metrů čtverečních zastavěné plochy a 2000 metrů čtverečních podlahové plochy. Investice patří k největším v novodobé historii města. Radnice si vzala úvěr 28 milionů korun, zbytek uhradí z rozpočtu. Místostarosta lituje toho, že na tento typ staveb nejsou dotace.
"Je smutné, že stát vymýšlí různé dotace, ale na objekty v pasivním standardu žádný dotační titul není," dodal Vondrouš.
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,