Výpravnou knihu, která v těchto dnech vychází v nakladatelství Titanic, doprovází začátkem listopadu otevřená výstava v Národním technickém muzeu (do 31. března 2013). Expozice je postavená na barevných fotografiích Pavla Friče, které stejně jako v knize doplňují rýmované postřehy architekta a popularizátora architektury Davida Vávry a krátké medailonky historika umění Jiřího Kotalíka, nabité fakty a kulturními a historickými souvislostmi.
Kniha a výstava upozorňuje na drobné, avšak zajímavé stavby
(ČTK) – Architektonické stavby, které jsou sice malé rozměrem, ale významné uměleckým zpracováním či svým nezvyklým příběhem, shromáždili autoři publikace Drobné perly české architektury. Výpravnou knihu, která v těchto dnech vychází v nakladatelství Titanic, doprovází dnes otevřená výstava v Národním technickém muzeu.
Předmětem zájmu autorů byly menší stavby jako třeba kapličky, kašny, pouliční lampy, krematoria, ale také středověká obranná věž, hřbitovní arkády, malá vodní elektrárna, hvězdárna, větrný mlýn, pomník válečným obětem, křížová cesta, boží muka, betonárka, vápenná pec, vyřezávaný včelín, schodiště či romantický altánek.
"Cílem autorů, kteří se snaží eliminovat ve všech bedekrech omílané skvosty a podpořit věci na okraji zájmu, je popularizovat architekturu a podpořit její fanoušky v hledání, jak jí porozumět v širších souvislostech, jak se na ni dívat a chápat její historické poselství i současné snahy o jinakost," říká editorka knihy Yvonna Fričová.
Doplněno Stavbaweb:
Národní technické muzeum ve spolupráci s nakladatelstvím TITANIC pořádá výstavu s názvem Drobné perly české architektury, která je pro veřejnost otevřena od 2. listopadu 2012 do 31. března 2013.
Výtvarně výrazná výstava je postavená na barevných fotografiích Pavla Friče a doplněna verši Davida Vávry s krátkými medailonky Jiřího T. Kotalíka, nabitých fakty a zajímavými odkazy. Výstava tvoří průnik opomíjených míst s těmi, které jsou v učebnicích pevně ukotvené. Tvůrci výstavy jsou dlouholetí přátelé, jež je před lety spojila práce na knize Obrazy z dějin české architektury. Publikace v posledních šesti letech pokračovala při přípravě nového titulu s názvem Drobné perly české architektury s podtitulem Veletucet (144) typologických příkladů a vychází v nakladatelství TITANIC u příležitosti otevření výstavy v Národním technickém muzeu. Mimo jiné v této publikaci naleznete také unikátní Letenský kolotoč, který patří do sbírek Národního technického muzea.
Ve výstavním sále stálé expozice Architektury, stavitelství a designu je představeno 29 ukázek z tohoto kompletního náhrdelníku „perel“. Cílem autorů je přiblížit a podpořit skvosty na okraji zájmu, popularizovat architekturu a podpořit její fanoušky v hledání, jak jí porozumět v širších souvislostech – jak se na ni dívat a chápat její historické poselství i současné snahy o jinakost.
Tvůrci doufají, že se výstava i kniha stanou nejen zdrojem poučení a potěšení pro osamělé čtenáře i celé rodiny, které milují výlety po naší zemi, ale i inspirací, jak kolem sebe pátrat po neokoukaných pokladech a sestavit si vlastní šňůru perel.
Autor: David Vávra, Jiří T. Kotalík, Pavel Frič
Nakladatelství: Nakladatelství TITANIC
Rok vydání: 2012
ISBN: 978-80-86652-53-5
Formát: 312 stran, 22 x 20 cm, 220 fotografií
Děkuji za perfektní popisky pod fotografiemi. Zatím se všechny články o trati soustřeďují na stavbu estakády. , Estakáda je sice…
Petr Tak to záleží na samotném prodejci a výrobci oken, jaké bude mít stanovené dodací lhůty. Protože jemu dodá skla…
Tu technickou pomoc při zakládání první řady je fakt skvělá možnost využít. Ono to zase nestojí nijak moc a není…
Heluz je v podstatě dost populární značka výrobce stavebního materiálu v Česku, hlavně jsou známí svými dobrými izolačními vlastnostmi. Úplně…
Pochybuji, že si dnes ještě někdo dobrovolně vybere dvojsklo...