Dvě knihy architekta Martina Rajniše

Martin Rajniš, Magdalena Šebestová: Pětadvacet tisíc dnů vzpomínek
Vydává Argo, 232 stran, doporučená cena 398 Kč.
Architekt, profesor a autor mnoha odborných publikací Martin Rajniš se rozhodl sepsat vzpomínky ze svého života plného cestování, netradičních zvratů, úspěchů i pádů. Jako buřič a provokatér, který si celý život razí svojí cestu, chce čtenáři ukázat, že i člověk, nýmand, kterého málem strčili do pomocné školy, může žít bezvadný život.

Prof. Ing. arch. Martin Rajniš (* 16.  května 1944, Praha) je český architekt a urbanista, spoluzakladatel České komory architektů, několika architektonických kanceláří a zakladatel ateliéru Huť Architektury. Jako pedagog působil na VŠUP v Praze a na Technické univerzitě v Liberci. Je známý především jako autor nové Poštovny na Sněžce nebo Majáku a muzea Járy Cimrmana v Jizerských horách. Věnuje se experimentální architektuře a vztahu architektury k přírodě a k lidské společnosti.
ARGO / Pětadvacet tisíc dnů vzpomínek

Martin Rajniš: Skici – Sketches. Text Jiří Horský.
Vydává KANT, 160 stran, doporučená cena 780 Kč.
Architekt Martin Rajniš patří k těm jedinečným tvůrcům, kteří svou prací dokáží posouvat hranice našeho běžného vnímání i stereotypních představ o tom, jak má vypadat „správná“ architektura. Kniha Skici/Sketches přináší výběr z Rajnišových skic, ať již existujících realizací, či dechberoucích vizí. Čtenář tak může detailně prozkoumat, jak vznikla například naprosto unikátní vzducholoď Gulliver, která se dnes vznáší nad pražskou galerií DOX, či věž Doubravka, přezdívaná díky svému tvaru Trifid, nebo maják a muzeum Járy Cimrmana. V doprovodném textu publikace nechává světově respektovaný architekt, tvořící ze dřeva a v souladu s přírodou, nahlédnout do svého soukromí i pracovních metod a své dílo komentuje inspirativními postřehy či úvahami o dnešní společnosti a jejím směřování.
KANT / Skici – Sketches

Prof. Arch. Martin Rajniš (*1944), architekt a urbanista, spoluzakladatel České komory architektů a řady společností (Česká větroplavební, E-mrak, D.A. Studio, a.j.) Vystudoval ČVUT a AVU a v 70. letech pracoval v ateliéru SIAL vedeném Karlem Hubáčkem. S J. Eislerem a M. Masákem postavili pražský obchodní dům Máj. Je spoluautorem pavilonu dějin dopravy na Expo 86 ve Vancouveru. Po revoluci založil a řídil D. A. Studio, jehož nejrozsáhlejším dílem je stavba Nového Smíchova. Od roku 2002 se věnuje stavbám z přírodních materiál a k jeho nejznámějším realizacím patří nová Poštovna na Sněžce nebo Maják a muzeum Járy Cimrmana v Jizerských horách. Jako jediný Čech je laureátem Globální ceny za trvale udržitelnou architekturu (2014, Paříž), držitelem Ceny Ernsta Plischkeho (2014, Vídeň), má 4 nominace na prestižní cenu Miese van der Roheho. V současné době vede ateliér Huť architektury a je předsedou gremiální rady Institutu plánování a rozvoje Prahy (IPR Praha).

 Mgr. Magdalena Šebestová(*1955), absolventka FFUK, katedry tlumočnictví a překladatelství. Byla dětskou partnerkou Jiřího Suchého v divadle Semafor, zahrála si i v několika filmech (Pan Tau, Vesničko má středisková, Kolja), pracovala v reklamní agentuře, v Rádiu Svobodná Evropa, byla PR manažerkou řady mezinárodních, převážně kulturních organizací. Spolupracovala s Václavem Havlem, byla výkonnou ředitelkou divadelní a literární autorskoprávní agentury Aura-Pont, byla tiskovou mluvčí Mezinárodního festivalu animovaných filmů AniFest. V současné době píše pro časopis Xantypa a věnuje výuce a překladům angličtiny.
tisková zpráva, Stavbaweb


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*