Dvougenerační rodinný dům

Zadáním investora bylo vytvořit dům s bytem pro čtyřčlennou rodinu a se samostatným bytem babičky. Parcela je situována v obci Petřkovice u Ostravy v lokalitě, která je v územním plánu určena k zástavbě rodinnými domy. Svažitý pozemek poskytuje výhledy do okolní krajiny. Nedaleko parcely začíná les, v pěší vzdálenosti je řeka Odra. Dům byl umístěn při severovýchodní hraně pozemku v nejvyšší části, podélnou stranou je orientován ke slunci a výhledům do krajiny.
Hmotově je rozčleněn na dva stejně velké spojené hranoly. Důsledkem je zmenšení měřítka při perspektivních pohledech a pohybu kolem domu a také symbolické rozdělení objektu na dvougenerační bydlení. Půdorysný tvar umožňuje diagonální výhledy z interiéru do krajiny, nikoliv ortogonálně na blízkou novostavbu na jihozápadě. Vzájemným posunem dvou hmot vznikly chráněné venkovní prostory, které slouží jako vstupní a parkovací plocha se vstupním objektem (sever) a jako pobytová terasa (jih). Kompozice domu jasně rozděluje prostor pozemku na poloveřejný a soukromý bez nutnosti tvrdého oplocení.

Dům má dva samostatné vstupy v nízkém objektu zádveří, dispozičně je rozdělen na dva byty. Hlavní byt má v přízemí otevřenou obytnou halu s kuchyní a jídelnou, která je výškově oddělena od obývacího pokoje. Ten je snížen o tři stupně a reaguje tak na svažitost terénu, zároveň má větší světlou výšku než ostatní prostory. Obývací pokoj s jídelnou jsou opticky propojeny a prosvětleny dlouhou prosklenou stěnou zalomenou přes dvě nároží. Stěna je otevíratelná tak, aby díky volnému vnitřnímu rohu umožnila maximální propojení s terasou.
Menší byt v horním patře je přístupný po samostatném přímém schodišti. Respektovali jsme tak přání babičky na dostatečné oslunění a soukromí. Oba byty v horním podlaží propojuje galerie.

Svislé nosné konstrukce jsou zděné, nosnými prvky jsou převážně zdi a v některých místech ocelové pilíře. Obvodové nosné zdivo je jednovrstvé, z tepelně izolačních keramických tvárnic s hodnotami součinitele prostupu tepla blížícímu se hodnotám pro nízkoenergetické domy. Vodorovné nosné konstrukce tvoří železobetonové desky.
Jako zdroj tepla slouží tepelné čerpadlo země/voda se dvěma zemními vrty. Tepelné ztráty jednotlivých místností jsou hrazeny převážně teplovodním podlahovým vytápěním a doplňkově podlahovými konvektory, litinovými článkovými radiátory a koupelnovými tělesy.

Autorská zpráva
Foto: Tomáš Balej


Autor: FAM Architekti, s.r.o. – Pavel Nasadil, Petra Čížková, Jan Horký, Pavel Nosál; spolupráce Marek Nábělek
Zodpovědný projektant: Pavel Nasadil
Zastavěná plocha: 136 m2
Čistá užitná plocha: 187 m2
Obestavěný prostor: 955 m3
Tepelná ztráta: 13,0 kW

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Za prvé: dům není dvougenerační, ale třígenerační – děti, rodiče, babička. Lepší by bylo mluvit o domu se dvěma bytovými jednotkami.
    Za druhé: v dnešní době módy bungalovů, kdy chodí mladí lidé s tím, že až budou staří, tak nebudou moci chodit do schodů, překvapí, že se najde babička, které to nevadí.
    Za třetí: ta parcelace je urbanistický paskvil.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*