Praha 13. června (ČTK) – Ekologičtí aktivisté kritizují novelu stavebního zákona, o které by v pátek měli hlasovat poslanci. Podle zástupců sdružení by zákon omezil možnost lidí ovlivnit stavby a bránit se třeba proti hluku či prašnosti, mohli by mít námitky jen k ochraně přírody a krajiny. Novinářům to dnes řekl Daniel Vondrouš z asociace ekologických organizací Zelený kruh. Ekology podpořila i zástupkyně ombudsmana či někteří vědci.
"V případě, kdy se staví supermarket nebo administrativní budova, tak lidem v okolí ani nevadí ta samotná stavba, ale vadí jim práce v noci, hluk, nákladní doprava. Snaží se stavbu svými připomínkami pouze usměrnit. Nic z toho by už nemohli. Směli by pouze říkat, že jim vadí například ohrožení chráněného druhu nebo kácení zeleně," řekl Vondrouš.
Zástupcům ekologických sdružení vadí v novele takzvané přílepky. Ustanovení o vlivu lidí na stavbu se do stavebního zákona nyní může dostat jako pozměňovací návrh, s nímž přišel hospodářský výbor sněmovny. Podle něj by sdružení, která se účastní správního řízení podle zákona o ochraně přírody, mohla podávat jen námitky k ochraně přírody a krajiny. Pokud by se odvolávala z jiného důvodu, úřady by to musely zamítnout. Stejně by měl postupovat i soud.
Například podle některých zákonodárců ale sdružení svými námitkami řízení – a tím i stavbu – neúměrně zdržují. Ekologičtí aktivisté s tím nesouhlasí. Podle nich úřady nerozhodují vždy ve stanovených lhůtách a věc také případně dlouho leží u soudu. Mezitím se ale i přes výhrady obvykle dál staví, podotkl Vondrouš.
Na stranu aktivistů se postavila i zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová. "Veřejnost a neziskové organizace jsou neprávem viněny, že neúměrně protahují stavební projekty. Jenže pokud nakonec soud v kterémkoliv případu zruší rozhodnutí, jedná se o pochybení úředníka, který je vydal, nikoli občanů," uvedla Seitlová. Podle ní by bylo omezení možnosti lidí připomínkovat stavby "krokem zpět, krokem pryč z právního státu".
Také podle Radima Šráma z ústavu experimentální medicíny akademie věd je důležité, aby se lidem možnost upozorňovat na nedostatky a problémy ponechala. Šrám se před několika lety podílel na studii, která potvrdila zvýšenou nemocnost dětí z Ostravska kvůli tamnímu ovzduší. Vědec podotkl, že díky tlaku tamních obyvatel modernizovala továrna Arcelor Mittal svůj provoz a snížila vypouštění škodlivin. Zelený kruh připravil publikaci Občané sobě, v níž popsal 15 kauz, kde lidé se svými připomínkami stavby ovlivnili.
Petr Vybrali jsme ho hlavně kvůli lepší tepelné izolaci – v zimě je u oken znatelně tepleji a v létě…
Je fajn vidět, že společnost HELUZ IZOS nabízí nejen širokou škálu izolačního zasklení, ale také nástroje, které usnadňují výběr —…
Zajímavé zjištění, že tohle patří pod Heluz. To by mě nenapadlo.
Taková záruka je úplně jiná liga. 149 let? To už je skoro jako věčnost! 😎
Kdo by nechtěl mít na barák doživotní záruku? A ještě k tomu celou hrubou stavbu, to už je level, co…