V Černošicích proběhla vyzvaná soutěž na bytové domy, do užšího kola postoupily dva projekty – jedním z nich je návrh od architektů z ateliéru Grido. Ten se ale nakonec realizovat nebude. Autoři domy navrhli tak, aby bylo možné do poslední chvíle variovat velikosti bytů za podmínky nepřekročení celkové kapacity.
„Náš návrh v sobě pojí tří důležité součásti současné architektury: ekonomii, design a tradice. Jenom vyvážený amalgam těchto tří ingrediencí může uspokojit investora, architekta a spotřebitele současně,“ říká architekt Peter Sticzay-Gromsky a dodává: „Návrh je ekonomický, protože využívá maximální zastavěnost pozemku při minimální ploše fasády a minimální uhlíkové stopě stavby. Slaďuje trendové prvky současné architektury s praktickými opatřeními stínění, spojené se zabezpečením ochrany či intimity bytových jednotek. Zároveň je tradiční, jeho hmoty nepřevyšují objemy v tradiční zástavbě a členění fasády i mobilní fasádní prvky a materiály našly inspiraci v původní zástavbě Černošic.“
Dva jednoduché, proti sobě posunuté bloky vycházejí ze stávajícího územního rozhodnutí. Autoři chtěli maximalizovat zastavěnou plochu pří zohledněnívýhledu na Brdy z každého bytu.
Využití pozemku bylo řešeno ve variantách – buď rozparcelováním do soukromých předzahrádek nebo kombinací předzahrádek a společných poloveřejných prostor. Objekty jsou vyzdvihnuté 20 cm nad terén, což přispívá k většímu soukromí přízemních bytů. Ve společné části budou dva altány.
Konstrukční řešení
Objekty jsou díky spodnímu patru garáží založeny na únosné základové půdě. Použití pilot na jihovýchodní straně garáží musí ověřit statické řešení.
Spodní stavba je řešená jako železobetonová „bílá vana“. Nadzemní konstrukce jsou vyzdívané z Porothermu se železobetonovými stropy. Dispozice je prostá a ve všech patrech se opakuje, takže stavba je výhodná zejména z ekonomického hlediska velmi výhodná. Jednoduchost hrubé stavby dává prostor pro profesionální zvládnutí stavebních detailů i aplikaci fasádních prvků. Konzoly říms stavby opticky dělí – vytvořené jsou prodloužením stropních desek bez přerušení tepelných mostů. V interiéru jsou aplikovány 15cm podlahy s důrazem na akustiku plovoucích podlah a redukci nekomfortních schůdků na verandu. Objekty i pozemek je bezbariérový. Světlá výška v místnostech je 270 cm.
Fasáda
Fasáda představuje plochu, která oživuje bezprostřední okolí, pomáhá začlenit objekt do areálu i do města. Objekt má všechna okna bezparapetní, což umožňuje výhledy do okolí – zároveň ale může snižovat soukromí v bytech zejména při kontaktech přes ulici. Proto jsou římsy objektů vybavené posuvnými stínicími slunolamy nebo jenom panely (dle orientace). Tyto pohyblivé propriety neustále mění fasádu a z verand vytvářejí místnost navíc. Fasáda je vytvořená z KZS s minerální tenkovrstvé omítky ve dvojím barevným provedení – vila Eliška – tabákově hnědá, vila Františka sněhobílá.
Autorská zpráva
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,