Sborník přináší kompletní návod jak vypsat architektonickou soutěž. Poskytuje základní informace o organizaci a průběhu soutěží a o možnostech zadání zakázky na projekt stavby.
Stav zadávání veřejných zakázek v České republice je alarmující. Z 1500 veřejných zakázek na projekty ročně je u nás zadáno prostřednictvím architektonických soutěží jen zlomek z. Přitom se jedná o naprosto samozřejmý model fungující ve všech vyspělých zemích. Pokud už dojde k nějakému typu výběrového řízení, téměř vždy je bohužel hlavním kritériem posuzování nikoli konkrétní řešení stavby, ale jen obchodní parametry (cena projektu, výše obratu firmy, zkušenost s podobnou zakázkou, portfolio atd.). Často tak dochází kvůli nedůsledné a netransparentní přípravě zadání zakázky zbytečnému proinvestování finančních prostředků nebo dokonce ke korupci. Česká komora architektů se rozhodla upozornit na tuto katastrofální situaci veřejnost, politické strany i vládu také proto, že je ze zákona pověřena péčí o stavební kulturu a spolupůsobením při ochraně veřejných zájmů v oblasti výstavby, architektury a územního plánování.
Publikace přináší kompletní návod jak vypsat architektonickou soutěž, základní informace o organizaci, průběhu soutěží a možnostech zadání zakázky na projekt stavby. Zároveň jsou přetištěny přednášky ze sympozia pořádaného Českou komorou architektů v dubnu 2010, doprovozené bohatou obrazovou dokumentací významných českých i zahraničních staveb oceněných v soutěžích. Nedílnou součástí je plné znění soutěžního řádu ČKA a vybraných ustanovení zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách.
Sborník je užitečnou pomůckou pro zadavatele, investory, právníky, architekty, stavební inženýry, developery i další zájemce o architekturu a problematiku zadávání veřejných zakázek na stavby.
OBSAH
1. Přednášky
Jan Sapák – Princip architektonických soutěží
Georg Pendl – Zkušenosti se soutěžemi v Rakousku
Miroslav Masák – Česká praxe v 60.–90. letech
Peter Gero – Architektonické soutěže jsou symbolem pokroku
Veronika Křesťanová, Jakub Matějček – Soutěže ve světle zákona
Paula Huotelin – Finské architektonické soutěže včera a dnes
Jiří Plos – K odpovědnostním vztahům v architektonické soutěži
Martin Svoboda – Zkušenosti vypisovatele soutěže na Národní technickou knihovnu
2. Architektonická soutěž
Co je architektonická soutěž
Proč je architektonická soutěž lepší než jiný způsob zadání zakázky
Základní informace o vypisování a průběhu architektonických soutěží (typy architektonických soutěží; náklady; časový harmonogram; vyhlášení soutěže; kdo pomůže; soutěžní podmínky a stavební program; odborná porota; neregulérní soutěž; jak postupovat po skončení soutěže)
Zkušenosti města Dobříš s vypsáním architektonické soutěže
3. Důležité dokumenty a předpisy
Vybraná ustanovení zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách
Soutěžní řád ČKA
objednávky: recepce@cka.cc, tel.: 257 532 287; www.cka.cc
O tom trojskle nepochybuji. Na to jsem rozhodnutý na 100%, aspoň v tom mám jasno na začátek. Ale vypadá to…
To tlumení zvuku je tam docela slušné, co tak koukám.
I to byl důvod, proč jsme si na stavbu domu vybrali právě cihly Heluz. Jasně, šlo hlavně o ty technické…
Petr Vybrali jsme ho hlavně kvůli lepší tepelné izolaci – v zimě je u oken znatelně tepleji a v létě…
Je fajn vidět, že společnost HELUZ IZOS nabízí nejen širokou škálu izolačního zasklení, ale také nástroje, které usnadňují výběr —…