(ČTK) – Rozpracovaný nový územní, takzvaný metropolitní plán Prahy obsahuje nepřesnosti, některé části je třeba doplnit a zlepšit. Tým expertů přesto Praze doporučil, aby v jeho přípravě pokračovala. Vyplývá to ze závěrů, které dne 13. září 2016 podle informací ČTK projednala rada města. Metropolitní plán, jehož příprava nabírá zpoždění, je podle expertů v souladu se zákonem. Podle nového plánu by se od roku 2020 měla řídit veškerá výstavba v metropoli.
„Závěry odborné skupiny se do značné míry shodují s připomínkami, které formulovaly městské části. Čas, který nyní věnujeme rozpracování návrhu metropolitního plánu, se nám vrátí v rychlejším a předvídatelnějším rozhodování o umisťování konkrétních staveb v následujících letech,“ řekla dnes ČTK náměstkyně pro územní rozvoj Petra Kolínská (Trojkoalice/SZ).
Harmonogram přípravy plánu a návrh personálních změn v Institutu plánování a rozvoje (IPR) by měl být hotov do konce září. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) už dřív zmínila pochybnosti ohledně fungování institutu, který se podrobil auditu. Mluvilo se i o konci ředitele Petra Hlaváčka, za kterého se ale lidé postavili v petici.
Zákonnost plánu už dřív zpochybnili odborníci i úředníci magistrátu. Výtky mají i samotní pražští politici. Podle územního plánu se ve městě řídí veškerá výstavba. Určuje, kde se stavět smí a kde naopak zůstávají veřejné plochy nebo zeleň. Metropolitní plán by měl přinést také výškovou regulaci staveb. Praha jej musí mít schválen nejpozději do roku 2020. Příprava nového plánu město dosud stála asi 50 milionů korun.
Doplněno Stavbaweb:
Více informací o metropolitním plánu najdete na stránkách IPR: Metropolitní plán
Související články:
Metropolitní plán není v souladu se stavebním zákonem 11.7.2016
Tým expertů bude dva měsíce posuzovat návrh metropolitního plánu 28.6.2016
Praha zapojí veřejnost do tvorby metropolitního územního plánu 20.6.2016
IPR odevzdal Metropolitní plán 6.6.2016
Příprava metropolitního plánu už Prahu stála 50 milionů 4.4.2016
Průvodce Konceptem odůvodnění Metropolitního plánu 26.1.2016
Institut plánování a rozvoje odevzdal návrh metropolitního plánu 1.12.2015
Mohu jenom doporučit! My jsme stavěli loni a všechno šlo hezky od ruky 😎🔝
Držme kontinuitu v dobře započatém díle. Vždy se starým primátorem nová strategie. Praha potřebuje regulační plán, ideálně v měřítku 1/500 od slova regulovat stavění, tedy chránit nezastavěná území. Roman Koucký, tedy Metropolitní plán nastavuje parametry ; kde stavět a kde nestavět. Bez pokračujícího zpřesňování začatého Metropolitního plánu budeme jen přihlížet šíření bezkoncepčního stavebního chaosu kolem dopravních staveb; zvětšování zastavěných ploch s nízkou hustotou, jak se tomu děje v posledních dvaceti letech. Jsem z Vinohrad, kde je hustota 1200 obyvatel/1ha, sídliště mají hustotu 300ob./ha a domky 40 ob./ha. Jde o plýtvání a je nutné se vrátit k plochám, které byly přeskočeny-periferiím.
Každé léto beru do ruky knížku svého otce Prahou posedlý…, kde velkou část svého vzpomínání věnuje Praze a jejímu plánování (jedna z kapitol se jmenuje Život v plánu). Z našich rozhovorů vím, že otec nerozlišoval mezi urbanisty a architekty, vždy tvrdil, že jde o jednu profesi a město tvoří architekti. Proto jsem uvítal odvahu Romana Kouckého, na výsost tvůrčího architekta, se kterou se na Prahu „vrhnul“. To, jakým způsobem hned na začátku zasáhl do zažité metodiky územního plánování, muselo nutně vyvolat negativní odezvu u té části architektů, věnující se celoživotně právě té užší profesi, tedy urbanismu a územnímu plánování. V neuvěřitelně krátké době jeho tým připravil dokument, který jistě procházel mnoha dětskými nemocemi, se kterými se musel vypořádat. Plán strategický, nedirektivní, otevřený. Plán iniciační, s akcentem svobodné budoucnosti, při zachování historických souvislostí, kontinuity. Plán, který ruku v ruce s novými Pražskými stavebními předpisy posune stagnující „porevoluční“ Prahu znovu tam, kam historicky vždy patřila. Mezi Metropole světového významu, srovnatelné s Vídní, Paříží či Berlínem.
Přemýšlím samozřejmě, jak by můj táta reagoval na tyto Kouckého „výstupy“ (v tom dobrém smyslu slova), a jsem přesvědčený, že by mu, a tím pádem i Praze, bez pochyby fandil. Ostatně na sklonku otcova života se několikrát setkali a v oboustranné úctě o tvorbě měst hovořili. Důležité tedy je, že Praha zůstane jednou velkou architekturou (znovu cituji svého otce), protože její nový strategický územní plán zpracovává Pan architekt!
V Praze 18.9. Tomáš Novotný