(ČTK) – Návštěvníci na fotografiích uvidí architektonicky zajímavé objekty ve čtyřech kompaktních historických celcích. Urbanistické souvislosti zastřešují významné časové milníky: rok 1918, 1945, 1989 a současnost. Podle Petra Dvořáka ze spolupořádajícího Státního okresního archivu v Jihlavě je hlavním účelem výstavy poukázat na estetickou hodnotu budov i kontroverzi, s níž se nezřídka střetávají.„Smyslem výstavy není kriticky zhodnotit jednotlivé budovy, ale udělat z návštěvníka objevitele a upozornit ho na existenci zajímavé a mnohdy i cenné moderní architektury, jejíž ochraně věnují pracoviště památkové péče na území Kraje Vysočina minimální pozornost,“ uvedl Dvořák.
Fotografie zachycují i už neexistující objekty, jako nedávno zbouraný, architektonicky hodnotný infekční pavilon z 60. let minulého století v areálu nemocnice od pražského architekta Karla Ossendorfa. Na dalších fotografiích jsou budovy, jimž demolice bezprostředně hrozí. Jsou to například neorenesanční kasárna ve Vrchlického ulici z let 1886 až 1887 od vídeňského architekta Franze Grubera nebo funkcionalistický hospodářský pavilon ve staré nemocnici od evropsky uznávaného architekta Bohuslava Fuchse z přelomu 30. a 40. let minulého století.
Město Jihlava jako spolupořadatel výstavy zdarma zpřístupní elektronickou knihu obsahující veškeré texty i fotografie.
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.