Připravovaná výstava v brněnské Galerii Architektury představí průřez tvorbou významného brněnského architekta Prof. Ivana Rullera. Expozice je zaměřená na prezentaci realizovaných staveb v přímém kontextu s méně známými nerealizovanými projekty, se kterými architekt Ruller slavil úspěchy po celém světě. Vernisáž výstavy proběhne 13. prosince 2013 v 18:00 hod. v Galerii Architektury Brno, Starobrněnská 18. Výstava potrvá do 31. ledna 2014. Galerie je otevřena denně od 10:00 do 18:00 hod.
Na tvorbě architekta Rullera, který se narodil 17. listopadu 1926 v Brně, je dobře patrný vliv funkcionalismu třícátých let a moderny. Vychází ostatně z brněnské školy, kde po druhé světové válce vystudoval u významných architektů tehdejší doby. Mimo jiné u Bohuslava Fuchse a především u Bedřicha Rozehnala, u něhož byl už za studií asistentem. On sám podle mínění odborníků „spojuje zdařile racionálně chápanou stránku architektury s výtvarně pojatým exteriérem a interiérem v jednotnou a emocionálně často velmi účinnou kompozici". Pro Rullera je typické, že výtvarná složka je vždy rovnocenným partnerem představám architekta. Jeho nebývalá spolupráce s výtvarníky tak přispívala i v době socialistického stavebnictví k architektonické kultivovanosti staveb. Svoji lásku k umění vyjádřil i členstvím v několika uměleckých sdruženích. Patří k zakladatelům Sdružení Q či ke Skupině 58.
"V architektuře musí existovat něco jako pokora k místu," tvrdí Ivan Ruller. Životem a tvorbou je spjatý především s Brnem, a proto je kritický k mnoha urbanistickým návrhům v tomto městě. Nelíbí se mu odsun brněnského nádraží z centra, stejně jako přeměna plochy u Janáčkova divadla na parkoviště. Svůj nesouhlas neskrýval ani u výstavby Velkého Špalíčku. Umí však uznat, že v současné tvorbě je také plno krásných staveb.
“Při realizaci výstavy díla architekta Ivana Rullera jsme našli v panu profesorovi neuvěřitelně pozoruhodnou osobnost umělce, který přesto, že v minulém měsíci oslavil 87. narozeniny, je stále pracovně aktivní, věnuje se své architektonické praxi, účastní se soutěží a vyučuje na Fakultě architektury. Jeho dílo čítá přibližně 670 projektů. Stěžejní část výstavy tvoří oceněné soutěžní projekty navrhované v tuzemsku i zahraničí. Například soutěžní návrh budovy radnice v Amsterdamu, projekt budovy radnice v Torontu, budova opery v Baghdadu nebo soutěžní návrh Nového Egyptského Muzea v Káhiře. Zvláštní kontrast je možno pozorovat u projektů, jež jsou prezentovány jak tehdejšími grafickými metodami, tak i soudobými – v podobě vizualizací, tvořených na počítačích studia Flying Architecture, které se na výstavě podílelo,” říká kurátor výstavy architekt Martin Enev z Galerie Architektury Brno.
Matúš Nedecký ze studia Flying Architecture k tomu podotýká: “Práce na projektu byla pro nás osvěžením. Celkově jsme všichni ze studia měli k návrhům pana architekta Rullera velice pozitivní vztah a panovala zde nezvyklá radost z práce. Pompéznost masy betonu, mentalita stavby a hra s velikým prostorem nám dovolily nahlédnout do světa architektury v době, kdy se ještě neměřil každý čtvereční metr podle ceny a využitelnosti, ale spíše podle působení na pocity človeka v rámci doby a architektury. A byl to mnohdy nádherný pocit Děkujeme organizátorům výstavy z GAB za tuto příležitost.”
tisková zpráva
GALERIE ARCHITEKTURY BRNO
www.galeriearchitektury.cz
www.facebook.com/galeriearchitektury
Proč jste se rozhodli právě pro tento typ skel? Jak byste zhodnotili ty výsledky po letech používání? Dávali jste je…
My jsme dávali IZOS Triple. Spokojenost i po letech.
Kdyby se ozval někdo, kdo má taková skla na oknech, byl bych rád. Přijde mi to jako docela zajímavá myšlenka…
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…