Firma GLYNWED, s. r. o., připravila praktické kalkulátory pro výpočet akumulační nádrže na dešťovou vodu a vsakovacích zařízení. Kalkulátory jsou volně k dispozici jak projektantům, tak také samotným kupujícím, a jejich smyslem je pomoci při návrhu a výběru optimální sestavy pro hospodaření s dešťovou vodou.
Dešťovou vodu lze následně vsakovat či ji dále využívat pro zahradu i domácnost a uspořit tak náklady na pitnou vodu. Oba kalkulátory jsou připraveny podle nejnovějších technických norem a navazují na aktuální požadavky zakotvené v novele vodního zákona, které ukládají povinnost řešit hospodaření s dešťovou vodou primárně vsakováním.
Kalkulátory lze najít a používat na webových stránkách společnosti:
â?? Návrh vsakovacího zařízení srážkových vod dle ČSN 75 9010,
Současná legislativa také postupně implementuje požadavky na hospodaření s dešťovými vodami při stavbě nových objektů i při rekonstrukcích stávajících a stále více preferuje decentrální odvodnění před klasickým odvodem srážkových vod do kanalizace. V současnosti podle novely Vodního zákona nesmí stavební úřad vydat stavební povolení bez vyřešení hospodaření s dešťovými vodami již v samotném projektu stavby. Během února také vyšla první norma ČSN 75 9010, která se věnuje problematice návrhu a výstavbě vsakovacích zařízení a v přípravě je také technická norma TNV 75 9011 obecně pro hospodaření s dešťovými vodami. „Dimenzování vsakovacích zařízení je samostatnou kapitolou nové normy. Náš kalkulátor je připraven tak, že respektuje všechny její požadavky a výrazně tak pomůže projektantům při samotném navrhování těchto zařízení“, upřesnil autor výpočtu Ing. Lukáš Mudroch.
Svoji roli při rozhodování o způsobu hospodaření s dešťovou vodou hraje samozřejmě také snaha uspořit náklady na pitnou vodu, jejíž cena stále stoupá. Z celkového množství pitné vody je jen malá část spotřebována skutečně na pití, vaření či umývání nádobí (v domácnostech je to méně než 10 l ze 110 l na osobu). Jednou z možností, jak snížit spotřebu pitné vody, je využití dešťové vody. Tu je možné používat nejen na splachování toalet, zavlažování zahrady, uklízení, ale i na praní prádla. Srážkovou vodou lze nahradit spotřebu pitné vody do výše přibližně 50 %. „V současnosti jsou pro své technické vlastnosti i snadnou manipulaci velice oblíbené plastové podzemní nádrže, které skvěle plní svoji funkci, pokud jsou správně navrženy. Důležitá je právě velikost, protože voda v příliš velké nádrži se nedostatečně obměňuje a může docházet k její zkáze a naopak pořízení příliš malé nádrže je zase zbytečnou investicí, protože srážková voda je brzy vyčerpána a je při spotřebě nahrazena pitnou“, vysvětluje Lukáš Mudroch.
tisková zpráva
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,