Hotel Intercontinental v Praze: historie – urbanismus – architektura

Publikace, která vyšla na konci roku 2019, svým názvem přitahuje pozornost k ikonické stavbě Prahy z přelomu 60. – 70. let, slavnému hotelu Intercontinental. Sebevědomá stavba realizovaná v letech 1968–1975 podle projektu kolektivu pod vedením architekta Karla Filsaka si podobnou monografii bezpochyby zasloužila.

Hotel Intercontinental realizovaný ve stylové poloze jakési domácí obdoby tehdy populárního brutalistního stylu vznikal ve skutečnosti ve spolupráci tří různých architektonických kolektivů. Pod záštitou a vedením Karla Filsaka (ateliér Epsilon Projektového ústavu Výstavby hl. města Prahy) byly pro vytvoření interiérů stavby přizvány ještě dva další ateliéry, ateliér Beta z téhož ústavu pod vedením architekta Jana Šrámka a kolektiv architekta Františka Cubra, profesora na Škole architektury na Akademii výtvarných umění v Praze. Účast celé plejády výtvarných umělců velmi bohatá a neobvyklá i v porovnání s jinými „běžnými“ veřejnými stavbami.

Knihu, kterou vydal Národní památkový ústav (NPÚ) v ediční řadě zaměřené na dokumentaci a průzkum památkového potenciálu architektury 60. a 70. let minulého století, slavnostně pokřtí 6. února 2020 profesoři Rostislav Švácha a Petr Vorlík a generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.

Hotel Intercontinental v Praze: historie – urbanismus – architektura
Editor: Kateřina Houšková
Autorský kolektiv: Kateřina Houšková, Patrik Bayer, Petr Cikrle, Hana Hasníková, Matyáš Kracík, Kateřina Kulawiecová, Jiří Kunecký, Martin Lapšanský, Lenka Popelová, Pavla Rovnaníková, Pavla Savická, Radomíra Sedláková, Anna Schránilová, Vladimír Šlapeta
Praha: Národní památkový ústav, 2019
ISBN 978-80-7480-129-7

Více informací na stránkách NPÚ ZDE.
KOMPLETNÍ  PUBLIKACE KE STAŽENÍ


___

Doplněno 6. února 2020:
(ČTK) – Národní památkový ústav (NPÚ) připravil publikaci, která se z architektonického a historického pohledu zabývá pražským hotelem Intercontinental. Knihu 6. února představili zástupci ústavu a dalších institucí, které se na monografii podílely. Publikace je součástí projektu zaměřeného na českou architekturu 60. a 70. let, v němž už vyšly knihy o obchodním domu Kotva, nádraží Vítkovice v Ostravě a brzy vyjde publikace o nyní demolované budově Transgasu.

„Architektura tohoto období byla, a já se domnívám, že stále trochu je, nedoceněná,“ uvedla ředitelka NPÚ Naďa Goryczková. Dodala, že na publikaci se kromě pracovníků ústavu podíleli také odborníci z ČVUT, VUT, Ústavu teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd a nezávislí historici architektury. Matyáš Kracík z NPÚ uvedl, že samotná kniha vznikala dva roky, ale tým ústavu se stavbou zabývá od roku 2015.

„Monografie, které vznikají, jsou velmi zajímavé a komplexní. Kladou si za cíl nejenom zdokumentovat historický vývoj těchto objektů, ale nabídnout i zařazení do kontextu, ať již světového nebo domácího,“
uvedla Goryczková. Dodala, že projekt zaměřený na moderní architekturu 2. poloviny 20. století letos končí a připravovaná kniha o Transgasu bude poslední, která v jeho rámci vyjde.

Hotel vznikal v tehdy populárním brutalistním stylu mezi lety 1968 a 1975 ve spolupráci tří různých architektonických kolektivů pod vedením Karla Filsaka. Součástí publikace je svědectví žijících pamětníků, spoluautorů stavby, výtvarných umělců nebo jejich potomků či pamětníků z řad hotelových zaměstnanců.

Hotel letos v lednu koupil od slovenské skupiny Best Hotel Properties fond R2G ovládaný Oldřichem Šlemrem, Pavlem Baudišem a Eduardem Kučerou. „Lichotí mi být spolumajitelem objektu, o kterém se píší knihy,“ uvedl Šlemr. Dodal, že hotel koupili i proto, že si ji z architektonického a uměleckého hlediska váží a že chtějí, aby zůstal zachována tak, jak je. Dodal, že by mu nevadilo a byl by i rád, kdyby stavba získala památkovou ochranu.

Noví majitelé připravují rekonstrukci interiéru hotelu, který bude od května nově provozovat hotelový řetězec Fairmont a jeho název se změní na Golden Prague Hotel (hotel Zlatá Praha) podle hotelové restaurace. K hotelu patří i parcely v Pařížské ulici a na Dvořákově nábřeží a také piazzeta, kterou město loni přejmenovalo na náměstí Miloše Formana.

Majitelé plánují úpravy okolí stavby, které počítají s vytvořením nového náměstí mírně pod úrovní Pařížské ulice na místě dnešního krytého bazénu, který se přesune. Náměstí má být tunelem přes val nábřeží propojeno s Vltavou, čímž se má Pařížská prodloužit až k řece. Kromě toho projekt navrhuje stavbu proskleného objektu na náměstí Miloše Formana na rohu Pařížské a Bílkovy ulice. Možnost zástavby na piazzetě v minulosti vyvolala odpor odborníků a veřejnosti. 

Související články:
Změny v okolí hotelu Intercontinental  12.11.2019



Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*