Hradec Králové chce být v UNESCO

(ČTK) – Hradec Králové učinil první krok k zapsání prvorepublikové architektury ve městě na světový seznam památek UNESCO. Na základě nové komparativní studie podá město podnět ministerstvu kultury na zařazení moderní architektury a urbanismu Hradce Králové na národní Indikativní seznam UNESCO, řekli novinářům zástupci vedení radnice.

Bez toho, že by památka aspoň rok před podáním žádosti na tomto seznamu byla, ji nelze zapsat na samotný seznam UNESCO. „Indikativní seznam je jakousi oficiální nominací jednotlivých smluvních stran na seznam světového dědictví UNESCO,“ řekl hradecký primátor Zdeněk Fink. Návrh musí ještě schválit zastupitelstvo.

Kromě doporučení podat podnět k zápisu na národní indikativní seznam studie doporučuje prohlášení významných Gočárových budov za národní kulturní památky a vytvoření druhé památkové rezervace, kterou by mělo tvořit takzvané nové historické centrum Hradce Králové v západní části druhého městského okruhu. „Tato část města si zaslouží vyšší stupeň památkové ochrany než dosavadní památková zóna. Moderní architektura Hradce je podle dokončené studie nejen v celorepublikovém měřítku zcela výjimečná,“ řekl Fink.

Město chce za národní kulturní památky nechat prohlásit objekty areálu Sboru kněze Ambrože a školského okrsku s mateřskou a základní školou a gymnáziem na Tylově nábřeží. „Pokud nějaká věc aspiruje na seznam UNESCO měla by mít podle domácí legislativy největší památkovou ochranu. Zatímco středověkých měst je vícero, záměrně komponovaných měst z 20. a 30. let 20. století je v ČR velmi málo,“ řekl vedoucí odboru památkové péče magistrátu Jan Falta. Podle něho moderní architektura Hradce uceleně dokumentuje vývoj urbanismu a architektury od konce 19. století do začátku druhé světové války. „Potvrzuje unikátní dialog osvíceného starosty s generacemi předních českých architektů a urbanistů, který umožnil dopravní a technické uspořádání města propojit s jeho reprezentativními a veřejnými prostory,“ popsal Falta závěry komparativní studie, která vznikala od roku 2013.

Ani závěr studie, že Hradec nemá mezi kandidáty na zapsání do seznamu UNESCO přímého konkurenta, ale neznamená pro město jistotu úspěchu. „Pokud se Hradci podaří dostat alespoň na indikativní seznam, bude to úspěch,“ dodal Fink.

Jedinou českou moderní stavbou zařazenou na seznam UNESCO je Vila Tugendhat v Brně, která byla dostavěna před 88 lety.

Doplněno Stavbaweb:

Procházkový okruh „Salon republiky“
Trasa po moderním městě v délce 3,5 km trvá vycházkovou chůzí přibližně 2 hodiny. První z celkem 11 zastavení naleznete před Muzeem východních Čech na Eliščině nábřeží. Při procházce po monumentálních nábřežích a pěších bulvárech snadno pochopíte, proč si díky unikátnímu urbanistickému konceptu a stavbám Kotěry, Gočára a dalších významných architektů na začátku 20. století město vysloužilo označení Salon republiky. 
Více ZDE.
K procházkovému okruhu Turistické informační centrum připravilo brožurku ke stažení: Salon republiky.pdf

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*