Záměr stavby obecního úřadu v Českých Libchavách původně počítal s kombinací moderní přístavby a rekonstrukce původní farní budovy. Zastupitelstvo obce České Libchavy zakoupilo před více než 15 lety římskokatolickou faru v centru obce se záměrem její přestavby na nový obecní úřad. Jak se však ukázalo, záchrana dvě stě let starého objektu by stála obec mimořádné úsilí i prostředky. Dřevěné konstrukce fary byly napadané dřevomorkou. Při přestavbě by se prakticky muselo zachovat jen obvodové zdivo, i to však nebylo v nejlepší kondici. Po dlouhých debatách s odborníky a besedách s místními obyvateli se zastupitelé přiklonili k demolici původního objektu a výstavbě zcela nové a po všech stránkách funkční budovy.
Autoři projektu chtěli navázat na tradiční venkovský styl a zároveň jej zkombinovat s moderní architekturou. Projektanti z architektonického studia AG Atelier, s.r.o. dostali za úkol navrhnout hlavní budovu úřadu tak, aby se co nejvíce podobala původnímu objektu fary. A povedlo se. K autentickému vzhledu nové stavby přispěla i valbová střecha, která byla pro farní budovy typická. Tvar střechy byl ještě umocněn volbou betonové střešní krytiny Tegalit STAR z portfolia značky BMI BRAMAC. Výběr odstínu a profilu použité krytiny stylově zohledňoval nedaleko stojící barokní kostel sv. Víta.
Betonová taška Tegalit STAR má rovný profil a čisté, geometrické linie, které obzvlášť vynikají v ploše střechy. S oblibou ji využívají architekti u moderních novostaveb, ale také u rekonstrukcí původní zástavby, neboť krytina v ebenově černém odstínu evokuje šindele. „Zaujal nás její minimalistický tvar a atraktivní povrch, ale také ebenově černý odstín. S projektanty jsme se navíc shodli, že design krytiny bude ladit s krytinou použitou na našem kostele,“ vysvětluje starosta obce České Libchavy Jan Krčmář.
Použití tašky na budově úřadu v Českých Libchavách tak dokonale plní svůj účel: na straně jedné působí nové sídlo obecního úřadu jako autentická replika staré fary, na straně druhé tato taška dokonale sedne k moderní, prosklené přístavbě se sedlovou střechou, která vznikla v prostoru za hlavní budovou.
Zadní trakt se společenským sálem stojí na místě, kde se dříve nacházely hospodářské budovy fary. Objekt je samostatně využitelný, otevřený směrem do vnitřního nádvoří i do zahrady. Dnes již třetím rokem slouží pro potřeby obecních záležitostí, občanům k oslavám životních jubileí, vítání občánků nebo místním spolkům, které pořádají akce pro veřejnost. Bezbariérová přístavba úřadu má jednoduchý půdorys a díky velkým proskleným plochám působí velmi vzdušným a světlým dojmem. K tepelnému komfortu přispívá mimo jiné střešní skladba zahrnující nadkrokevní izolaci a betonové střešní tašky vyráběné technologií STAR. Tyto tašky mají do svého povrchu integrované speciální pigmenty, které odráží část infračerveného záření a tím omezují přehřívání střechy a podkroví.
Obecní úřad v Českých Libchavách je důkazem, že v architektuře lze vkusně kombinovat vesnickou zástavbu s moderním stavebním stylem. Zachránit původní faru se sice nepodařilo, ale projektanti dokázali vtisknout jejího ducha do nového projektu. A navíc díky moderním technologiím teď poskytuje obecní úřad mnohem větší komfort, než by se dosáhlo původně zamýšlenou rekonstrukcí. Nové dispozice nyní slouží místním obyvatelům nejen vyřizování úředních záležitostí a zasedání zastupitelstva, ale také ke společenským setkáváním. A tak genius loci obce zůstal zachován, centrem zdejšího života však již není fara, ale moderní obecní úřad.
podle podkladů společnosti BMI střešní a hydroizolační systémy
O tom trojskle nepochybuji. Na to jsem rozhodnutý na 100%, aspoň v tom mám jasno na začátek. Ale vypadá to…
To tlumení zvuku je tam docela slušné, co tak koukám.
I to byl důvod, proč jsme si na stavbu domu vybrali právě cihly Heluz. Jasně, šlo hlavně o ty technické…
Petr Vybrali jsme ho hlavně kvůli lepší tepelné izolaci – v zimě je u oken znatelně tepleji a v létě…
Je fajn vidět, že společnost HELUZ IZOS nabízí nejen širokou škálu izolačního zasklení, ale také nástroje, které usnadňují výběr —…