Fotogalerie ke článku (4)
Adresa: Jehlářská, Jablonec nad Nisou
Investor: Technická univerzita v Liberci
Architekt: Boris Šonský
Gen. projektant: ARK s. r. o., Pavel Janoušek, Boris Šonský
Spolupracovníci:
Konstrukce: p. Červinka ml., ARK s. r. o
Statika: Bureš — STATIKA
Osvětlení: p. Pernet — Elios lighting s. r. o.
Elektroinstalace: p. Bednářová — BEL
Dodavatel: BAK a. s., odštěpný závod Jablonec nad Nisou
Stavbyvedoucí: p. Hájek
Dodavatel svítidel: Elios lighting s. r. o., Praha
Projekt: 02/2002
Realizace: 09/2002
Plocha místnosti: 105 m2
Obestavěný prostor: 680 m3
STAVEBNÍ NÁKLADY
Stavební náklady: 2800 tis. Kč
CHARAKTERISTIKA OBJEKTU, ZADÁNÍ INVESTORA
Objekt sloužil původně jako provozní zázemí městského divadla v Jablonci nad Nisou. S nástupem nového majitele a uživatele Technické univerzity v Liberci bylo požadavkem investora upravit objekt pro účely výuky oboru Návrhářství oděvních a textilních doplňků. Mimo výukové prostory, které byly již vyřešeny bylo zadáním dořešit v přízemí objektu, v částečně provedené rekonstrukci prostor, který bude sloužit jak pro výuku, tak především pro možnost výstavy a prezentace výtvarných prací studentů, pedagogů působících na katedře Textilního a oděvního návrhářství a ostatních výtvarníků. Součástí požadavku uživatele bylo navázat na již započatou barevnost v objektu, která je bez barevných kontrastů a je řešena v šedých tónech.
POPIS ŘEŠENÉHO PROSTORU
Řešený prostor navazuje na vnitřní centrální schodiště ve dvou podlažích. Je obdélníkového půdorysu 12m x 8,7m s výškou 6,5m. Před vlastním řešením byl v 2. nadzemním podlaží vytvořen železobetonový strop s třemi trámy v příčném směru prostoru.
Koncepce byla odvíjena od požadavků uživatele a od již zrealizovaných konstrukčních a i technických prvků v tomto prostoru. Bylo využito stávající železobetonové konstrukce stropu a její struktury a barvy. V řešení se tedy promítá pouze železobetonová konstrukce, která je kombinována se sklem. V detailu se potom objevuje nerezový kov v broušeném provedení.
Prostorově a dispozičně je v řešení snaha a průhlednost a čistotu prostoru. Byl zvolen princip bezpodporového ochozu, který je nesen trámy v půdorysném rozmístění jako původní strop o podlaží výš. Při levé straně ochozu je přímočaré schodiště, vetknuté do železobetonové stěny. Schodiště má v nástupní části dva schody vyřešeny, tak aby působily pohledově vzdušněji. Tento princip vzdušnosti a průhlednosti se pak v jiném detailu uplatňuje ve spojení ochozu u obvodové stěny. Zde není dotažena železobetonová konstrukce až ke zdi a je oddělena u obvodové zdi skleněným pruhem v podlaze 2.nadzemního podlaží. Toto odtržení je podpořeno průběžným osvětlením po obvodu.
Průhlednost se dále uplatňuje u zábradlí ochozu a schodiště, které je ze skla. U ochozu je sklo vetknuté do kovové kapsy uložené do železobetonu a u schodiště je přišroubované na nerezové kotvy s kruhovou podkladní deskou a kruhovou matkou. Stěny výstavní síně barevně korespondují s okenními otvory, jsou natřeny jemně okrovým odstínem.
Železobetonové konstrukce jsou v šedém odstínu a na podlahách je linoleum také v šedém odstínu. Nezbytnou součástí řešení je umístění reflektorů na přípojnicové liště, které v povrchovém provedení korespondujícím s kovovými prvky v prostoru. Dále se v řešení uplatňuje i výstavnický závěsný systém, který v období odevzdání interiéru nebyl zrealizován a instalace bude probíhat v tomto roce (2003).
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,