Jak připravit stavbu pro skryté zárubně

Bezobložkové zárubně jsou současným trendem. Na rozdíl od klasických obložkových zárubní neschovají žádné nerovnosti stavebního otvoru, a proto je třeba věnovat zvýšenou pozornost nejen jejich vlastnímu usazení, ale také přípravě samotného stavebního otvoru.

Usazení skrytých zárubní je záležitostí hrubé stavby, přičemž použitelné jsou jak do klasické zděné, tak i sádrokartonové příčky. „Technologickým základem skrytých zárubní jsou pevné profily z eloxovaného hliníku, které buď tvoří pouze vnitřní skrytý dílec, který překrývá vnější malba či povrchová úprava stěny ve variantě AKTIVE, nebo umožňují osazení pohledového hliníkového rámečku ve variantě EMOTIVE,“ vysvětluje Petr Paksi, obchodní ředitel společnosti J.A.P., jediného českého výrobce skrytých zárubní. Příprava stavebního otvoru pro usazení skrytých zárubní se liší v závislosti na typu výstavby.

Příprava zděné příčky
Je důležité, aby byl stavební otvor dokonale rovný, proto je nutné klást důraz na pečlivost stavebních prací. Šířka stavebního otvoru musí být z každé strany větší o jeden centimetr, než je venkovní šířka zárubně. To znamená, že celkově bude šířka stavebního otvoru o dva centimetry větší, než je vnější šířka zárubně. Výšku stavebního otvoru je třeba počítat opět s jedním centimetrem navíc oproti vnější výšce zárubně. Rezerva je důležitá pro pohodlné vložení zárubní do stavebního otvoru.

Příprava SDK příčky
U SKD příček se stavební otvor vytvoří prostřednictvím konstrukce z hliníkových profilů, na které se následně připevňují sádrokartonové desky. Po obvodu stavebního otvoru je doporučeno použít UA profily, jelikož mají vyšší tloušťku a jsou pevnější. Skryté zárubně je možné zabudovat jak do jednoplášťové, tak i dvouplášťové SDK příčky.
• Jednoplášťový stavební otvor
V tomto případě je sádrokartonová konstrukce ponechána volná, tedy bez jakéhokoli opláštění, které se usazuje až po ukotvení zárubně. „Pokud je možné UA profily posunout, tak je ideální stavební otvor připravit přesně na vnější rozměr zárubně i s kotvami a potom ho posunem profilů upravit přesně na rozměr zárubně. Jestliže to možné není, tak doporučuji stavební otvor ponechat o jeden centimetr větší, než je venkovní rozměr zárubně,“ radí Petr Paksi.
• Dvouplášťový stavební otvor
Jedná se o variantu, kdy se konstrukce hliníkových profilů rovnou i opláští. Rozsah průchodu je ideální nechat pouze o jeden centimetr širší, než je vnější rozměr zárubně. A stejná míra platí také pro výšku průchodu, tedy větší o jeden centimetr.

V obou typech výstavby je poté důležité usazovat skrytou zárubeň na výšku budoucí dokončené podlahy. Proto je nutné si před jejím zabudováním vyznačit stavební váhorys, od kterého se její kotvení bude následně odvíjet.

 „Skryté zárubně jsou připraveny na tloušťku dokončené příčky 125 mm a vyšší. Čistý průchod se pak pohybuje od 600 do 1000 mm pro jednokřídlé dveře a od 1250 do 2050 mm pro dveře dvoukřídlé. Výška může být ve standardním rozměru 1970 a 2100 mm nebo atypickém od 1975 až do 3700 mm,“ dodává závěrem Petr Paksi.

Více na www.skrytazaruben.cz.

podle podkladů společnosti J.A.P.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*