Jak si svépomocí postavit zahradní skleník?

Ten vám výrazně prodlouží letní sezónu, budete tak mít bohatší úrodu. V článku vám poradíme, jak si skleník postavit svépomocí.


Kde bude skleník stát?
První věcí, kterou budete řešit, je umístění skleníku. Pokud máte relativně malou zahradu, pravděpodobně si nemůžete moc vybírat. Pokud je ale místa dostatek, není důvod nenajít pro skleník ideální místo.

V první řadě se orientujte podle světla. Skleník by neměl být po větší část dne zastíněn, měli byste jej tak umístit spíše na otevřené prostranství. Skleník nestavte v místech, kde po velkou část dne stíní vysoká stavba, ani pod stromy. Tam kromě stínu hraje roli i vyšší riziko poškození, např. padajícími větvemi.

Problém ale je, že na otevřeném prostranství je skleník více namáhán větrem. Proto, máte-li možnost, kolem něj postavte větrolam například ze živého plotu. Opět byste jej měli umístit tak, aby plotem nebyl skleník zastíněn.

Od dostupného místa se odvíjí také velikost skleníku. Zejména skutečně vášniví pěstitelé domácí zeleniny by totiž často rádi měli mnohem větší skleníky, než jim velikost zahrady dovolí.

Bez základů to nepůjde
Každý skleník by měl být spolehlivě ukotven v zemi. Měl by odolat i těm největším vichřicím. Jistě nechcete, abyste sebe nebo sousedy ohrozili hromadou skla, které silný vítr nekontrolovatelně rozmete po okolí. Z praktických důvodů doporučujeme asi 80 cm hlubokou podezdívku po obvodu celé konstrukce, díky tomu do skleníku neproniknou skrz zem krtci a hlodavci, kteří by si na vaší úrodě rádi smlsli.

Práci si ale můžete usnadnit volbou skleníku, u něhož se zabetonují pouze nohy v rozích základové konstrukce.

Je nezbytné, aby byl základ skleníku položen dokonale rovně, vše musí sedět. Neustále tak kontrolujte, zda jsou základy skleníku položeny vodorovně. V opačném případě můžete mít problém s tím, že se bude celá konstrukce skleníku křivit a skleník bude komplikované sestavit.

Ještě zmiňme, že je dobré vyměnit hlínu pod skleníkem, aby vám pak na záhonech nezačaly ze zbytků kořenů a semen růst rostliny, které tam byly původně.

Sestavení skleníku
Na řadu přichází sestavení samotného skleníku. Doporučujeme se co nejpřesněji držet návodu výrobce. V každém případě se vám bude hodit základní nářadí – jistě oceníte automatické aku nářadí. Skleník smontujte v příjemném slunečném dni. Jako dělané jsou pro sestavování skleníku teplé zářijové dny. Proč právě na podzim? Skleník tak bude dokonale připraven na zahájení sezóny již v průběhu února.

Postupně vztyčte stěny skleníku, přidejte střechu a dveře a samozřejmě výplně skleníku. Ujistěte se, že vše je dokonale smontované a zafixované, aby vás s prvním větrem nečekalo nepříjemné překvapení. 

Komerční prezentace

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*