Rehabilitace a renovace domu z roku 1936
Místo: Blatovská ul., Praha 10
Architekt: Jan Línek
Spolupráce: Věra Dubská, Martin Kovář
Dokumentace pro SP a provedení stavby: PSK TUZAR s.r.o
Dodavatel: Stings 96
Realizace: 06/2010 – 05/2011
Foto: Robert Žákovič
Autorská zpráva. Dům, který investor v Praze 10 v ulici Blatovské zakoupil, byl postaven v roce 1936. Jde o typickou předválečnou stavbu v tehdy běžné kvalitě provedení s obvyklým prostorovým a hygienickým komfortem odpovídajícím „vilce“. Léta se na stavu domu podepsala. Původní okna byla nahrazena hnědými s jiným dělením, zábradlí na balkonu nahrazeno estetikou 50. let a na terase vedle obývacího pokoje byla vybudována ošklivá veranda. Dům v současném stavu z vnějšku vzbuzoval spíše negativní inspirace, vnitřní dispozice na tom nebyla po všech přestavbách lépe. Požadavkem klienta bylo objekt zrekonstruovat pro potřeby způsobu života jeho rodiny. Důraz kladl především na příslušenství, které již neodpovídalo současným prostorovým nárokům.
Dispozice měla odpovídat charakteru vily, to znamená zajistit dostatečně dimenzovanou vstupní halu s návazností na hlavní společenský prostor s krbem. Tento prostor, v hloubce prosvětlen shora, je nyní nově otevřen ve východní a jižní straně velkoplošnými skleněnými posuvnými stěnami na terasu, která vznikla po odstranění verandy, a tak dochází k optickému rozšíření hlavní obytné části. Ochrana proti slunci je zajištěna venkovními dřevěnými žaluziemi. Poměrně významným prvkem, sjednocujícím po zbourání dělicích stěn jednotlivé prostory přízemí s různou výškou, je zvlněný dýhovaný podhled. Přilehlá terasa je propojena schodištěm se zahradou v místě stávajícího venkovní bazénu. Suterénní část byla upravena tak, aby vyhovovala potřebám rodiny – je zde pracovna, pokoj pro hosta, prádelna, zázemí bazénu a skladové prostory. V patře jsou umístěny ložnice rodičů s přímou vazbou na koupelnu a šatnu a dva dětské pokoje s vlastním hygienickým zázemím na mezipodestě schodů do podkroví. V podkroví je dětská herna propojená lodním zvukovodem s přízemím. Střecha je využita pro sluneční kolektory.
Takto rozvržené prostorové schéma, vyplývající z požadavků investorů, se nedá realizovat na původním půdorysu. Nedostatek ploch (vstupní hala, rozšíření hygienických zázemí ložnice, úprava schodů do podkroví atd.) je především v severní části objektu. Proto jsme navrhli konvenční rozšíření objektu tímto směrem jednoduchým dvoupodlažním modulem, který zcela jasně odděluje novou výstavbu od staré a svojí jednoduchostí neruší v uliční frontě, kde sousední domy jsou doplněny směrem k ulici množstvím různorodých přístaveb. Barevnost objektu je připomenutím jiného domu v této oblasti, který jsem pro rodinu projektoval před léty.
Publikováno v časopise Stavba 2013/2, str. 18–21
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,