Propadli mu hlavně majitelé městských bytů, kterým se stýská po přírodě, neztratí se ale ani v rodinných domech na vesnici. Je plný pokojových rostlin, přírodních materiálů a do interiéru vnáší působivý klid a pohodu. Takzvaný urban jungle styl designéři považují spíše za způsob života než pouhé zařízení bydlení. Inspirujte se tipy, jak vnést kousek nespoutané džungle i do vašeho domova.
Základní pravidlo urban jungle stylu zní „čím více rostlin, tím lépe“. Pořiďte si je proto do každé místnosti od obýváku po dřevěnou pergolu,, postavte je na parapety, poličky, noční stolky nebo skříně. Tam, kde nemáte místa nazbyt, vyzkoušejte rostliny v závěsných květináčích. Skvěle se do nich hodí hlavně převislé druhy, jako je například starček převislý, svícník či břečťan.
V kuchyni se daří nejen bylinkám
Možná to tak na první pohled nevypadá, ale kuchyně je pro rostliny jednou z nejlepších místností. Bývá tady totiž teplo a vyšší vzdušná vlhkost, kterou mají rády nejen bylinky, ale především květiny z tropických pralesů. Parapet v kuchyni tak může být chloubou sbírky orchidejí, zatímco stěny ozdobí nástěnné police se závěsnými květináči. V kuchyni se jen vyvarujte umístění rostlin poblíž dozrávajícího ovoce, které vylučuje ethylen. Ten způsobuje, že listy rostlin v okolí ovoce budou opadávat a vadnout.
Urban jungle nepředstavují jen rostliny
Interiérovou džungli nemusí ani zdaleka tvořit jen živé rostliny. Pusťte si domů trochu květinových vzorů, zejména těch tropických. Krásně vypadají na tapetách, obrazech, exotických talířích, povlečení či polštářích. Dejte si jen pozor, abyste to s nimi nepřehnali. Ideální je vybrat si vždy jen jeden motiv či vzor. Střídmí buďte i v množství použití květinových vzorů. Soustřeďte je na jeden hlavní prvek, například jednu stěnu, nebo vícero menších, jako jsou dekorační polštáře. Pokoj by jinak mohl působit nevkusně, chaoticky a stísněně.
Obývák v objetí květin
Obývací pokoj bývá s přehledem tou největší místností našeho domova. A proto si zaslouží víc než jen velkou palmu v rohu a pár sukulentů na parapetu. Police třeba báječně ozdobí převislé rostliny, jako je třeba starček nebo šplhavník. Pokud máte v pokoji prázdný kout, shromážděte do něj více rostlin. Vytvoříte si tak skutečně malý kousek džungle přímo v obýváku. Takto uspořádané květiny vypadají nejlépe v proutěných koších či terakotových květináčích, vyvarujte se naopak plastovým květináčům. Květinám se v nich nedaří a plast by navíc narušil dojem přírody. Do velmi malých pokojů si pak pořiďte vysoký stojan na květiny. Působivě tak místnost oživíte a rostliny vám přitom nezaberou moc místa.
Rostliny patří i do ložnice či dětského pokoje
Místnost určená pro spánek a relax by měla být útulná, pohodlná, plná čerstvého vzduchu a také zeleně. Zelená barva totiž uklidňuje a vytváří dojem, že jste obklopeni přírodou. Přesto právě v ložnici a dětských pokojíčcích na dekorace v podobě pokojových rostlin často zapomínáme. NASA navíc kdysi provedla výzkum, ve kterém se ukázalo, že rostliny skutečně dokážou vzduch vyčistit a zkvalitnit. Nejlepšími zelenými čističkami vzduchu jsou podle této studie dracény, šplhavník či lopatkovec. Tyto pokojové rostliny vám v místnosti nezaberou moc místa a krásně se budou vyjímat na policích či květinových stojanech.
Komerční prezentace
Z magistrátu Ostravy by vám měla přijít pozvánka a můžete na vernisáž v 18h dorazit. Poděkování patří do MAPPA
Nad takovým řešením už nějakou dobu přemýšlím.
Budeš spokojený. Já jsem využil stavební systém od Heluzu a taky okna s těmito skly. Luxusní bydlení.
💣🔥👍
Super článek! Sokl je fakt důležitá věc, na kterou se často zapomíná. Když to ale uděláš pořádně, má to velký…