Fotogalerie ke článku (2)
Labská bouda, foto: MAFA
Labská bouda
Celá fotogalerie (2)
Podaří se jí odstranit?
Vrchlabí (Trutnovsko) 31. října (ČTK) - Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) chce koupit a následně zbourat známou Labskou boudu na hřebenech Krkonoš. Boudu nyní její majitel prodává prostřednictvím realitní kanceláře za 43 milionů korun. Koupí a zbouráním boudy by se Krkonoše podle správců parku zbavily betonového monstra, které v horách zbylo z doby komunistického režimu. ČTK to dnes řekl mluvčí KRNAP Radek Drahný.
"Objekt Labské boudy leží v srdci první zóny národního parku a zcela narušuje krajinný ráz hor. Nyní je jedinečná příležitost tento betonový monolit odstranit," řekl Drahný. Správa parku již podle něj začala jednat s ministerstvem životního prostředí o možnosti koupě a zbourání boudy.
Právě ministerstvo či přímo vláda by koupi a zbourání boudy musely financovat, protože KRNAP na tak velkou investici nemá peníze. Cenu požadovanou realitní kanceláří přitom správa parku považuje za nadhodnocenou. Demolice boudy, která leží nedaleko pramene Labe v nadmořské výšce 1340 metrů nad mořem, by zřejmě přišla na několik desítek milionů korun, odhadl Drahný.
Devítipodlažní Labská bouda vznikla po šesti letech výstavby v roce 1975 nedaleko místa původní vyhořelé Labské boudy. Při privatizaci majetku státního podniku Interhotely Krkonoše ji v roce 1996 získala dopravní firma Pumr & Ryba, Transport - Spedition z Lázní Bělohrad na Jičínsku.
Majitelé bělohradské firmy, podnikatelé Martin Pumr a Zbyněk Ryba, se boudu nyní rozhodli prodat, protože se chtějí soustředit na hlavní činnost svého podnikání, kterou je kamionová doprava. Podle dřívějšího Pumrova vyjádření pro ČTK se se již o prodeji boudy konalo s potenciálními zájemci několik jednání. Do rekonstrukce boudy v posledních letech její majitelé postupně vložili přes 15 milionů korun. Bouda má kapacitu 159 lůžek a rozsáhlé stravovací zařízení.
Obří betonová hmota Labské boudy v krkonošské krajině od doby svého vzniku budí negativní emoce veřejnosti. V nedávné anketě serveru iDnes ji lidé označili za jednu z nejméně povedených staveb v hradeckém kraji.
Zdroj: ČTK, 31.10. 2007
Doplnění Stavbaweb:
Historie Labské boudy začíná v roce 1830, kdy v těchto místech podnikavá žena zvaná die Blasse vystavěla malou budku z kamení, kůry a roští, v níž prodávala kozí sýr, mléko a kořalku. Pozdější majitelé Devátové a Šírové z Rokytnice nad Jizerou rozšířili původní primitivní budovu tak, aby sloužila i k ubytování návštěvníků. V letech 1878—1879 přestavěl boudu hrabě Jan Harrach a dalšími přístavbami ji zvětšoval ještě v letech 1888—1889. V roce 1904 zde zřídil první přírodní rezervaci v Krkonoších. Labská bouda byla velice oblíbená. Hosté si tu mohli pochutnat na krkonošském kyselu, chlupatých knedlících se škvarky a zelím i na chlebu pečeném přímo v objektu. Od roku 1934 byl nájemcem Bedřich Hloušek, významný milovník hor a vlastenec, jehož život skončil po zatčení gestapem. Později si objekt pronajal Josef Zapadlo. Dne 6.11.1965 bouda kvůli neopatrnému zacházení řemeslníků s benzínovou lampou vyhořela. Základní kámen ke stavbě nové budovy byl položen 12.6.1969. Dnešní Labskou boudu vystavěla Konstruktiva Praha podle projektu Ing. arch. Zdeňka Řiháka ze Státního projektového ústavu v Brně. Otevřena byla pro veřejnost 15.11.1975. Do roku 1996 ji provozovaly Krkonošské hotely — státní podnik. V říjnu 1996 byla Labská bouda v rámci velké privatizace odprodána soukromníkovi. Probíhaly tam rozsáhlé rekonstrukce a v roce 2004 dochází k jejímu plnému znovuotevření.
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,