kruh jaro 2014: Fabio Gramazio + Toni Kotnik

15. května 2014, 19.30 hod
Kino Světozor, Vodičkova 41, Praha 1

Kruh o.s. ve spolupráci s Fakultou architektury ETH v Curychu připravili pro zájemce o architekturu prestižní cyklus přednášek s názvem Švýcarsko-české inspirace. Během letošního roku v Praze vystoupí řada špičkových architektů, teoretiků a historiků architektury. Tato dvoupřednáška se bude věnovat aktuálnímu tématu: konstruování architektury v digitálním prostředí.
Přednáška je v angličtině, tlumočena do češtiny, pro všechny zdarma.



Jak roboti mění architekturu? Co nového do navrhování a stavění přináší potenciál současné digitální technologie? Jak dalece konstrukce ovlivňuje architekturu? Jaká je dynamika vztahů mezi návrhem, geometrií a samotnou stavbou?


Tyto a další otázky zodpoví 15. května v 19.30 v Kině Světozor švýcarští architekti Fabio Gramazio a Toni Kotnik, kteří se zabývají výzkumem a vývojem nových řešení v oblasti konstrukce a materiálů. Zkoumají možnosti propojení datových informací a hmoty, programování a konstrukce, které nazývají „Digitální materiálnost“. Jsou fascinováni tím, jak tyto těsné interakce dávají vzniknout zcela nové estetické kvalitě architektury. â?¨

Fabio Gramazio se věnuje počítačovému designu, robotické výrobě a materiálové inovaci. Od roku 2005 vede dvojice Gramazio & Kohler oddělení architektury a digitální výroby na ETH v Curychu, kde založili první robotickou laboratoř pro architekturu. Fabio Gramazio je průkopníkem v oblasti nových metod navrhování a stavění pomocí průmyslových robotů. Je spoluautorem knihy Robotický dotek (The Robotic Touch, 2014) s podtitulem „Jak roboti mění architekturu“.

Přednáška nazvaná Navrhování založené na pravidlech/Digitální materiálnost a hylémorfní tektonika“ je již třetí přednáškou úspěšného cyklu, který představuje současnou švýcarskou architekturu českému publiku. â?¨

Navrhování založené na pravidlech/Digitální materiálnost a hylémorfní tektonika

Fabio Gramazio a Toni Kotnik budou hovořit o paradigmatech navrhování založeném na pravidlech. Přednáška představí jak metody takového navrhování, tak jejich význam v širším kulturním kontextu navrhování digitálního. Pravidla, ze kterých vycházejí návrhářské postupy, mohou mít estetickou, konstrukční a strukturální povahu a jsou vždy úzce spjata s „vytvářením“ (angl. „making“), které obsahuje jednak otázku způsobilosti ke stavbě a jednak její zmaterializovanou podobu. Materiálnost je dnes obohacena o digitalizaci, která má zásadní vliv na fýzis architektury, na její tvar a látku. Oba principy jsou přitom složitě propojeny. V přirozeném světě nemůže jedno existovat bez druhého: žádná látka není bez tvaru a žádná forma neexistuje bez materializace. Používání počítače převedlo propojenost látky a formy v abstraktní soubor vzájemně na sebe působících kauzalit. Syntéza dvou zdánlivě odlišných světů – digitálního a přirozeného – generuje nové skutečnosti. Data a látka, programování a konstrukce jsou zde propojeny. Syntézu umožňují techniky digitální simulace a digitální výroby, díky nimž může architekt kontrolovat chování materiálu a proces výroby pomocí dat návrhu. Materiál je tak obohacen o informaci. Tato nová situace proměňuje možnosti a tím také rámec architektovy práce.

prof. Fabio Gramazio

Fabio Gramazio je architekt s mezioborovým zaměřením zahrnujícím počítačový design, robotickou výrobu a materiálovou inovaci. V roce 2000 založil s Matthiasem Kohlerem architektonické studio, v němž vznikla celá řada oceněných prací a které se snaží o zavádění nových způsobů navrhování do současné kultury stavění. Fabio Gramazio je absolventem ETH v Curychu. Předmětem jeho integrovaného přístupu k výzkumu a architektonické praxi je digitalizace navrhování a materiálu pomocí pokročilých metod konstrukce.

Od roku 2005 vedou Gramazio & Kohler oddělení architektury a digitální výroby na ETH v Curychu. Fabio Gramazio založil první robotickou laboratoř pro architekturu a je průkopníkem v oblasti nových metod navrhování a výroby pomocí průmyslových robotů. Zabývá se možnostmi prototypické instalace v měřítku 1:1 a navrhováním roboticky vyráběných výškových budov. V současné době jsou středem jeho zájmu adaptivní strategie navrhování konstrukčních materiálových systémů a také robotická výroba in situ.



Dr. Toni Kotnik
MArch Dipl. Math. MAS ETH Arch/CAAD
Toni Kotnik je docentem a vědeckým pracovníkem na ETH v Curychu. V Curychu vede také firmu d’HKL, která se zabývá vědeckým výzkumem v oblasti architektury. Studoval architekturu a matematiku v Německu, Švýcarsku a Spojených státech. Doktorský titul získal na Universität Zürich. Byl post-doktorandem v Center for the Representation of Multi-Dimensional Information, vedoucím výzkumným pracovníkem ve společnosti OCEAN Design Research Network, docentem na Institutu experimentální architektury Univerzity v Innsbrucku a studiovým vedoucím v londýnském programu Emergent Technologies and Design. Přednášel na mnoha místech světa, například na Harvardově univerzitě, Kodaňské královské akademii výtvarných umění, na Princeton University, The Bartlett School of Architecture, Oslo School of Architecture and Design, Sydney University of Technology, v Guggenheimově muzeu Bilbao a v muzeu MoMA New York. Jeho publikace a výstavy mezinárodního významu se zabývají integrací vědeckého výzkumu do procesu navrhování a vztahem architektury a konstrukčního řešení.


 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*