Kvartální analýza českého stavebnictví Q4/2017

Kvartální analýza českého stavebnictví Q4/2017 je zpracována na základě údajů získaných: • ze 104 uskutečněných osobních a telefonních interview s klíčovými představiteli vybraných stavebních společností
• z 97 uskutečněných osobních a telefonních interview s klíčovými představiteli vybraných projektových společností
• z nejnovějších údajů Věstníku veřejných zakázek (VZ) z konce listopadu 2017
Zmíněné rozhovory a interview se všemi společnostmi proběhly v období října a listopadu 2017.

Na základě podnětů čtenářů se zpracovatelé analýzy rozhodli rozšířit pravidelné Kvartální analýzy českého stavebnictví o segment, který přímo ovlivňuje vývoj stavební produkce, a to o segment veřejných investorů. Veřejní investoři jsou jedním ze stěžejních prvků části stavební produkce a bez jejich investic by nebylo možné stavby realizovat.

Shrnutí:
V lednu až listopadu 2017 byly oznámeny veřejné stavební zakázky v hodnotě 88,1 mld. Kč, což představovalo meziroční pokles o 49,8 procenta. Prozatím bylo zadáno 35 % hodnoty oznámených veřejných stavebních zakázek. Po odečtení zadaných a zrušených zakázek zbývá zadat ještě veřejné zakázky za 49,2 mld. Kč.

• V lednu až listopadu 2017 byly oznámeny veřejné projektové zakázky v hodnotě 2,8 mld. Kč, což představovalo meziroční pokles o 58 procent. V prvních jedenácti měsících tohoto roku bylo zatím zadáno 742 zakázek, jejich hodnota činila 5 029 mil. Kč a meziročně vzrostla o 11,0 %.

• České stavebnictví po propadu z roku 2016 vzroste v letošním roce o 3,1 procenta. Z pohledu vývoje tržeb se více daří malým a středním firmám než velkým společnostem. Z pohledu stavebního zaměření – tržby v pozemním sektoru dosáhnou navýšení až o 8,4 procenta.Stavební společnosti jsou kapacitně vytíženy na 94 procent.

• Volby do Poslanecké sněmovny neovlivní vývoj stavebnictví dle názoru 49 procent ředitelů stavebních společností. Obavu ze zdržení výstavby projevilo 34 procent ředitelů. Nová vláda by na prvním místě měla zrychlit proces povolování staveb. Vznik Ministerstva stavebnictví by uvítalo 58 procent ředitelů stavebních společností. Naopak opačný názor má 33 procent firem.

• Studenti pracují v 68 procentech stavebních společností.O potřebě duálního vzdělávání hovoří 88 procentředitelů. Zahraniční pracovníky zaměstnávají dvětřetiny společností. Sedmdesát dva procent ředitelů by uvítalo zjednodušení procesu zaměstnávání pracovníků ze zemí mimo EU.

• S obchodními podmínkami FIDIC se při realizaci stavby setkalo 17 procent ředitelů, největší přínos spatřují ředitelé v Červené/Zelené knize FIDIC. Nejčastěji by využívání podmínek FIDIC uvítaly firmy z inženýrského stavitelství, v pozemním stavitelství jsou ředitelé těchto firem podstatně méně nakloněni tomuto řešení.

• Projektový trh meziročně vzroste o rekordních 8,8 procenta. V následujícím roce 2018 bude růst pokračovat o dalších 7,0 procenta. Projektovým společnostem porostou i tržby, a to o 7,1 procenta. Největší vytížení 93 procent pociťuje inženýrský sektor. Volby do Poslanecké sněmovny do vývoje projektové přípravy podle 61 procent ředitelů nijak nezasáhnou.

• Nová vláda by se v první řadě měla zaměřit na zrychlení procesu povolování staveb (9,0 bodu z 10). Vznik nového Ministerstva stavebnictví by uvítali projektanti zejména v pozemním sektoru stavebnictví. V inženýrském sektoru v 55 procentech případů o takové ministerstvo není zájem.

Kvartální analýzu českého stavebnictví Q4/2017 v plné verzi si můžete stáhnou ZDE.
stavbaweb


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*