Laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého je Dominik Lang

Porota se shodla jednoznačně – letošním laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého se stal třiatřicetiletý Dominik Lang, který se ve finále nejprestižnější české výtvarné ceny ocitl potřetí. Podle poroty patří k nejzajímavějším umělcům v České republice, ale i na mezinárodní scéně, už řadu let. Před dvěma lety uspěl například ve výběrovém řízení pro Bienále současného umění v Benátkách, kde jeho instalace sklidila velký ohlas. V posledním roce se zásadně prezentoval v galeriích ve Vídni a v Římě. Porota tak jednoznačně udělila cenu Langovi na základě vyrovnané kvality jeho dosavadní práce i aktuální prezentace.


Dominik Lang
, absolvent ateliéru Jiřího Příhody na pražské AVU, je od roku 2012 jedním ze dvou vedoucích ateliéru sochařství na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Pro jeho tvorbu je typická práce s daným galerijním prostorem, kterému propůjčuje podobu uměleckého díla. V případě letošní vídeňské výstavy například vestavěl do sklepení instalaci připomínající jeskyni, v galerii v Římě zase propojil skrze tři patra její architektonické prvky, v Českých Budějovicích v září umístil do galerijního prostoru centrální sochu a pracoval s motivem procházení. Nejinak tomu je i na letošní výstavě finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého Finále 2013 ve Veletržním paláci. I zde si Lang opět „pohrál“ jak se samotným prostorem galerie, tak i s vnímáním návštěvníka. Při tvorbě své instalace v pátém patře Veletržního paláce Východ Západ nepoužil žádný nový materiál, ale naopak jej ubíral ze stávající výstavní paneláže, do níž vyřezal dva kruhové otvory. V nich vychází a zapadá slunce, které zvenku proniká do galerie. Pozorný návštěvník si všimne i velké koule volně putující v přízemí galerie, která může evokovat slunce. „Zaujala nás především zralost a promyšlenost Langovy intervence do architektury Veletržního paláce. V této jeho práci, tak jako v celé jeho tvorbě, sochařský jazyk a obklopující architektonický prostor vedou stálý rozhovor a udržují potřebné napětí,“ uvedl Christian Rattemeyer za porotu.

V porotě Ceny Jindřicha Chalupeckého zasedli kurátor z newyorského MoMA Christian Rattemeyer jako předseda, šéfkurátor vídeňského MUMOK Rainer Fuchs, historička umění Milena Bartlová, umělec Daniel Balabán, kurátorka Edith Jeřábková, kurátor a šéfredaktor kritického magazínu o současném umění Springerin Georg Schöllhammer z Rakouska a umělec Tomáš Lahoda působící také v Dánsku. Porotci se obměňují každé tři roky, tedy předseda poroty Rattemeyer například letos končí.

Vítěz Ceny Jindřicha Chalupeckého získá sto tisíc korun na realizaci projektu v Národní galerii v Praze, šestitýdenní stipendijní pobyt v New Yorku a rezidenční pobyt v některém z Českých center dle výběru. V rámci Ceny Jindřicha Chalupeckého byla udělena i Cena čtenářů časopisu Respekt, kterou získal finalista Richard Nikl.

Práce jednotlivých finalistů mohla vidět veřejnost v průběhu několika měsíců v rámci celorepublikového doprovodného programu 5 finalistů 5 měsíců 5 míst. Kromě Prahy se umělci prezentovali také v Brně, Českých Budějovicích, Ostravě a Plzni. Společnost Jindřicha Chalupeckého letos také poprvé pořádala mezinárodní kolokvium o výtvarném umění nazvané Začátek současnosti.

Výstava Finále 2013, na které se prezentují všichni letošní finalisté Daniela Baráčková, Aleš Čermák, Václav Magid, Richard Nikl a nyní už laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého Dominik Lang, v současné době stále probíhá v Národní galerii ve Veletržním paláci v Praze a potrvá do 1. prosince. Vznik této ceny je spojen se jmény Václava Havla, Theodora Pištěka a Jiřího Koláře. Cena Jindřicha Chalupeckého se uděluje od roku 1990 umělcům do věku 35 let. V minulosti ji získali například Kateřina Šedá, Michal Pěchouček, Ján Mančuška, Jiří Černický nebo Eva Koťátková. Více informací na www.cjch.cz


Organizátor
Společnost Jindřicha Chalupeckého
Národní 11, 110 00 Praha 1
+420 777 553 652
www.cjch.cz
Spoluorganizátor a místo konání výstav:
Národní galerie v Praze
Veletržní palác
Dukelských hrdinů 47, Praha 7
www.ngprague.cz


Výrok poroty:

Porota ocenila vysokou kvalitu prací všech finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého a gratuluje všem umělcům za jejich příspěvky. Různorodost uměleckých přístupů, metod, obsahů a reakcí na daný výstavní prostor podtrhuje vitalitu a potenciál mladé české výtvarné scény a kontinuální důležitost Ceny Jindřicha Chalupeckého. Po důkladné rozvaze a diskuzi se porota jednoznačně rozhodla udělit Cenu Jindřicha Chalupeckého 2013 Dominiku Langovi na základě vyrovnané kvality jeho dosavadní práce i aktuální prezentace. Komisi zaujala především zralost a promyšlenost Langovy intervence do architektonické struktury budovy Veletržního paláce. V této jeho práci, tak jako v celé jeho tvorbě, sochařský jazyk a obklopující architektonický prostor vedou stálý rozhovor a udržují potřebné napětí. Langova intervence předestírá kritiku izolace budovy galerie od jejího okolí – uliční scenerie a výhledů a obecných světelných podmínek a pohybu slunce – zároveň se však úspěšně brání jednostranné interpretaci ve smyslu čisté kritiky a místo toho nabízí poetické rozšíření rozvah o krajině, přírodním rámci, sluneční dráze a cyklické koncepci života. Členové komise gratulují Dominiku Langovi k jeho ocenění a ostatním finalistům k jejich úspěšné prezentaci.

 

Generální partner: J&T Banka
Partner: Deloitte

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*