Legiobanka

(ČTK) – U příležitosti letošního kulatého výročí narození i úmrtí slavného českého architekta Josefa Gočára (1880 až 1945) vychází kniha o jeho stěžejním díle, pražské Legiobance v ulici Na Poříčí. Historické i aktuální snímky doplňují texty historiků architektury, které osvětlují vznik domu i osobnost architekta. Publikaci vydalo nakladatelství Titanic.

Vypravuje příběh československých legií a budování jejich bankovního ústavu, představuje tvůrce stavby i historii místa, kde stojí, přináší neznámé údaje o proinvestovaných částkách, stavebních firmách či původním rozvržení interiérů a názorným způsobem vysvětluje sochařskou výzdobu fasády domu.

Iniciátorem a mecenášem knížky byl František Staněk, který v roce 2014 začal v přízemí bývalé banky provozovat kavárnu, obchod a galerii pod názvem Archa Barista, a otevřel tak veřejnosti unikátní vnitřní prostory. Kniha je první z nové edice s podtitulem Architektura, lidé, příběhy, která chce představovat významné a pozapomenuté položky z dědictví české architektury, užitého umění a uměleckého řemesla.

Banka československých legií byla dokončena v roce 1923, Gočár při jejím projektování, v nadšené době po skončení první světové války a vzniku samostatného československého státu, spolu s dalšími tvůrci hledal nový architektonický výraz. Měl být národní, aby se vymezil vůči dobovému internacionalismu, zúročit nejlepší místní tradice a zhmotnit ideje nové republiky.

Styl pro oficiální architekturu ve službách státu vykrystalizoval podle autorů knihy právě v monumentálním a umělecky jednotném řešení Legiobanky, jakési plastické krajky v národních barvách, prostupující fasádou do interiérů až po poslední detail zařízení.

Ke spolupráci na Legiobance si Gočár přizval své přátele: Jana Štursu, autora čtyř plastik legionářů umístěných nad hlavním vchodem, Ottu Gutfreunda, který na parapetu druhého patra vytvořil reliéfní vlys Návrat legií, a Františka Kyselu, který je autorem vnitřní malířské výzdoby a vitráží prosklené klenby nad bankovní halou. Právě tato umělecká symbióza (Gesamtkunstwerk) představuje významnou výtvarnou hodnotu, která je originálním českým příspěvkem a součástí evropského dekorativismu.

Doplněno Stavbaweb:
Vydává Nakladatelství Titanic na podzim 2015.
Editorka Yvonna Fričová.
Texty Jiří Filip, Daniela Karasová, Jiří T. Kotalík, Danica Kovářová, Jakub Kunert, Zdeněk Lukeš a Pavel Panoch.
Fotografie Pavel Frič, Ester Havlová, Filip Šlapal; archivy České národní banky, Čs. obce legionářské a Národního technického muzea v Praze.
Grafická úprava Carton Clan.
Formát 20 × 22 cm, 72 stran, brožovaná vazba.
ISBN 978-80-86652-55-9

Nakladatelství TITANIC /Legiobanka


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*