Liberec 12. listopadu (ČTK) – Krajská vědecká knihovna v Liberci známá jako Stavba smíření slaví deset let od svého otevření. Za tu dobu prošly unikátní stavbou ze skla a betonu miliony lidí. Denně služeb knihovny využijí více než 2000 lidí, řekla dnes ČTK ředitelka knihovny Blanka Konvalinková. U příležitosti oslav dnes měli návštěvníci možnost nahlédnout i do míst, kam se běžně nedostanou, jako je zázemí knihovny nebo třeba knihařská dílna.
Knihovna u příležitosti výročí představila také své vzácné tisky a archiválie, které jsou běžně ukryté v klimatizovaném trezoru. Knihovna má na 2000 takových vzácných knih. "K nejcennějším určitě patří prvotisk kroniky z 15. století a také vzácná kniha o templářích, kterou jsme před několika lety získali z Vatikánu," poznamenala ředitelka.
Stavba nové knihovny začala v roce 1996. Dvanáctipodlažní komplex ze skla a kovu stál včetně vybavení téměř 520 milionů korun. Z velké části ho zaplatil stát. V rámci programu přeshraniční spolupráce Phare na něj přispěla i Evropská unie, česko-německý Fond budoucnosti a německá a švýcarská vláda. Budova vyrostla na místě, kde stávala židovská synagoga, kterou vypálili nacisté. Projekt zaštítili tehdejší český prezident Václav Havel a bývalý německý prezident Roman Herzog. Stavba navržená architektem Radimem Kousalem z ateliéru SIAL získala v roce 2001 titul Stavba roku.
Deset let provozu ukazuje, že byla knihovna postavena velkoryse a s dostatečnou rezervou, aby umožnila další růst knižních fondů, které už dnes čítají na 1,3 milionu korun. Knihovna má v České republice největší oddělení pro děti a mládež a nejbohatší archiv takzvaných sudetik. "Největší slabinou budovy je zřejmě její energetická náročnost, vytápění a osvětlení nás stojí obrovské peníze," poznamenala Konvalinková. Jinak ale budova slouží Liberci dobře a obyvatelé i návštěvníci města už ji přijali za svou. O tom svědčí rostoucí návštěvnost i počet registrovaných čtenářů, jichž je přes 25 000.
Informace o projektu a fotografie převzaty ze stránek Siadesign:
Klient: NÁRODNÍ KNIHOVNA LIBEREC, Ministerstvo kultury
Místo stavby: Rumjancevova ul., Liberec
Architekt: Radim Kousal
Projekt zpracoval: SIAL architekti a inženýři Liberec s.r.o.
Projekt: 1996-1998
Knihovna: 12500 m²
Synagoga: 245 m²
Náklady: 517 mil. Kč
Realizace: 1998-2000
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,