„Hledali jsme architektonickou kancelář se zkušeností z projektování velkých pasivních staveb, ideálně právě depozitářů. Veřejné budovy musí být nyní stavěny nízkoenergeticky nebo ideálně právě jako pasivní. Zkušenosti kanceláře v této oblasti nám dávají záruku kvalitního zpracování záměru,“ doplnila Vinklátová. Ateliér má podle ní s podobnými zakázkami zkušenosti, mimo jiné projektovali depozitář pro Pardubický kraj nebo novou budovu Fakultní nemocnice Olomouc.
„Depozitář musí mít specifické podmínky vhodné právě pro uložení sbírkových předmětů tak, aby zůstaly zachovány pro další generace. Znamená to stabilní vlhkost a teplotu. Tyto typy staveb jsou provozně velmi náročné, pasivní standard je proto vhodným řešením,“ dodala Vinklátová. Pro financování výstavby chce podle ní kraj hledat dotační zdroje. Projekt by měl být připraven tak, aby na něj bylo možné žádat evropské peníze v příštím programovacím období, pokud to bude možné.
Liberecký kraj vlastní několik set tisíc sbírkových předmětů nevyčíslitelné historické hodnoty, jejich tržní cena se odhaduje na stovky milionů korun. Jde o drobné předměty od pohlednic přes známky až po šperky, ale také o velmi rozměrný majetek jako historický nábytek nebo nejrůznější technická zařízení. Největší depozitáře jsou v České Lípě, Kravařích, Sloupu v Čechách, Severočeském muzeu v Liberci, Oblastní galerii v Liberci a také v Mníšku, Raspenavě nebo Jablonci nad Nisou. „Do nového depozitáře ale rozhodně nedáme všechno,“ dodala Vinklátová.
Proč jste se rozhodli právě pro tento typ skel? Jak byste zhodnotili ty výsledky po letech používání? Dávali jste je…
My jsme dávali IZOS Triple. Spokojenost i po letech.
Kdyby se ozval někdo, kdo má taková skla na oknech, byl bych rád. Přijde mi to jako docela zajímavá myšlenka…
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…