Marina Ústí nad Labem

Záměrem soutěže bylo vytvoření emotivního konceptu moderní Mariny, který by ukázal jak současným vlastníkům dotčeného pozemku, tak odpovědným osobám ve vedení Města, že je možné navrhnout a možná i někdy postavit smysluplnou a krásnou stavbu, která by nebyla vředem ve významném památkově chráněném územní hradu Střekova. 

Ve dnech 25. a 26. dubna 2023 v ikonickém zámečku Větruše v Ústí nad Labem zasedla mezinárodní porota, složená z významných českých a slovenských architektů (Jakub Cigler, Juraj Hantabal, Pavel Jiroudek, Peter Moravčík, Imrich Pleidel, Peter Richtárik, Miroslav Stach, Jana Stachová, Jaromír Veselák, Ľubomír Závodný). V sále ústeckého zámečku bylo v průběhu zasedání poroty vystaveno všech 56 soutěžních projektů studentů z České republiky, Slovenska a Polska. Porota měla letos vzhledem k vysokému zájmu a úrovni přihlášených projektů nelehký úkol. Nakonec vybrala z 56 projektů šest nejlepších.

První cenu získal student Fakulty architektury ČVUT Praha Denis Cheryn pod vedením Prof. Ing.arch. Jána Stempela a Doc. ing.arch. Ondřeje Beneše, Ph.D. Jeho práci ohodnotil posudkem člen poroty, Ing. arch. Miroslav Stach, takto: „Porota letos ocenila první cenou návrh, který svou architekturou splnil nejenom formální stránku zadání, ale posouvá příběh nové maríny do kontextu místa-města. Vytváří protipól přísné urbanistické struktury a přináší pro obyvatele důvod místo dlouhodobě užívat. Návrh přináší formu lázeňské kolonády k řece a zcela logicky umisťuje jednotlivé funkce pod střešní krajinu (částečně i nad ni) a zároveň je tím agilně odděluje. Myslí i na sezónní využití a celou koncepci doplňuje o funkci letního baru. Tvarové řešení umožňuje vytvářet otevřená a zároveň průchozí zákoutí a tím dovoluje jednotlivé části využít různým způsobem, a to nejenom pro potřeby přístavu, ale i pro návštěvníky a obyvatele města. Diskutabilní je kapacita přístaviště, ale vizuální a technické řešení je pro dané místo legitimní. Návrh zároveň uvažuje o širším kontextu místa a jeho pěším/cyklistickém propojení s městem. Za důležité považovala porota přirozené umístění parkování, zeleň, zachování stávají vlečky a ekonomický a udržitelný materiálový koncept. Vizuální stránka prezentace byla na profesionální úrovni.“

xellasoutez.ytong.cz

Vítězný projekt:
„PŘÍRODA VYTAVÁŘÍ, ČLOVĚK DOTVÁŘÍ“ 

Hlavní myšlenkou bylo navrhnout stavbu, která ctí a respektuje krajinu Českého středohoří v údolí řeky Labe a dotváří panorama krajiny v blízkosti třech významných památek, a to hradu Střekov, Masarykova zdymadla a krajiné památky Vrkoče.

Jižní oblast města Ústí nad Labem nabízí významný potenciál pro vznik nové živé části, která čeká na to, až ji bude utvářet dominanta zásadního společenského a dopravního významu – jakou by se mohl stát právě objekt MARINY. Dopravně bude nově propojena cyklostezkou, která se napojí na jižním konci města a povede až do centra Ústí podél koryta řeky. Využita bude rovněž drážní vlečka, která bude sloužit v rámci městské dopravy. 

Koncept vychází z proudu řeky Labe a jejích meandrů, které volně plynou chráněnou krajinou středohoří. Organicky formovaná střecha z dřevěné konstrukce z lepených vazníků a sloupů v sobě ukrývá prosklené segmenty, do kterých byly umístěny jednotlivé funkce maríny (restaurace, čekárna, informační centrum s barem a zázemím, ubytovací zařízení a kavárna). 

Cílem je, aby se architektura řeky stala součástí krajiny, aniž by na sebe přitahovala veškerou pozornost a v podstatě byla jedinou dlouhou horizontální rovinou, která jako by se vznášela nad povrchem země.
Denis Cheryn

podle podkladů společnosti Xella

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    konečně se také něco dějě v Ústí nad Labem a dnes přímo na řece která protéká Ústím a bude to kousek před Ústím u krásnývh zdimadel co se zase jmenují jako náš první prezident ,,Masaryk,,

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*