Vítězný projekt pražské kanceláře MCA atelier architektonické soutěže Národního památkového ústavu o návrh na koncepční a celkové řešení záchrany a využití dosud nepřístupné části areálu horního hradu Státního hradu a zámku v Bečově nad Teplou. Soutěž proběhla v rámci projektu „Bečov nad Teplou – příkladná obnova hradu a přilehlých objektů pro prezentaci památkové péče formou vzdělávacích programů“, jehož cílem je nejen příkladná památková obnova a zpřístupnění hradu, ale také vlastní proces realizace.
ZÁKLADNÍ PRINCIPY NÁVRHU
Koncepce prezentace
Návrh navazuje na projekt konzervace a prezentace a je jeho další etapou, tvořenou "příběhy hradu, zdí a omítek a relikviáře".
Edukativní principy jsou dále rozvinuty a získávají nový prostor ve "scuole" umístěné v Pluhovských domech (PD).
Cílem je vytvoření díla, které jako celek bude příkladem postupu obnovy, prezentující jak koncepční a projekční přístup, tak samotnou realizaci. Památková péče by tak měla být prezentována jako multiobor.
Cílem je zapojení co nejširšího spektra návštěvníků, s důrazem na schopnost zaujmout odborníka, ale i dětského diváka
Hlavním principem koncepce je „Příběh“ čitelný ze stop zajištěných projektem konzervace a prezentace. Příběh hradu, příběh zdí a omítek, příběh relikviáře … apod.
Těžištěm příběhu zdí a omítek je příběh vrstev, jejich konzervace a prezentace s expozicí hradního areálu "an sich", "o sobě", se snadným pochopením příkladů in situ, s minimem prostředků a akcentem hloubky sdělení strukturovaného do uchopitelných názorných vrstev prezentovaných v různě informačně intenzivních trasách podle náročnosti diváka.
· Příběh hradu je prezentován v prohlídkových trasách uvnitř hradu a zároveň vnější okružní vyhlídkovou trasou s významnými edukativními místy, tvořenými výhledy na zajímavé partie hradu, doplněnými objekty souvisejícími s tematikou prezentace – dobývacími a obrannými stroji, moderním uměním evokujícím abstraktní fortifikační obsah (např. Aleš Veselý), venkovními objekty lapidária apod.
· Příběh relikviáře svatého Maura se prolíná s příběhem hradu. Jeho prezentace se koncentruje v 2. NP Pluhovských domů (PD) a přesahuje významově do objektu Horního hradu (DJ, SK, KV), především do místa středověké kaple hradu (KV). Expozice relikviáře kulminuje v navržené novodobé "kapli", trezorové místnosti, ve které je vystaven originál relikviáře.
zdroj: MCA atelier
O tom trojskle nepochybuji. Na to jsem rozhodnutý na 100%, aspoň v tom mám jasno na začátek. Ale vypadá to…
To tlumení zvuku je tam docela slušné, co tak koukám.
I to byl důvod, proč jsme si na stavbu domu vybrali právě cihly Heluz. Jasně, šlo hlavně o ty technické…
Petr Vybrali jsme ho hlavně kvůli lepší tepelné izolaci – v zimě je u oken znatelně tepleji a v létě…
Je fajn vidět, že společnost HELUZ IZOS nabízí nejen širokou škálu izolačního zasklení, ale také nástroje, které usnadňují výběr —…