Městská víceúčelová hala v Opavě
Klient: Město Opava, BK Opava
Autoři: Antonín Buchta, Jana Novotná
Generální projektant: BFB studio, s. r. o., Štefan Bolcha, Vladislav Novotný
Ocel. konstrukce: Radek Šabatka
Interiéry: Mariana a Tomáš Remlovi
Dodavatel stavby: FEMONT OPAVA, s. r. o.
Tepelná čerpadla: Severomoravská energetika, a. s.
Užitková plocha: 11 100 m2
Zastavěná plocha: 5320 m2
Obestavěný prostor: 71 600 m3
Kapacitní údaje: hrací plocha — 48×25 m, v — 13 m/ kulturní akce — 500 osob
hlediště — celkem 3051 míst (tribuny — 2 910, V.I.P. — 126, invalidé — 5)
hotel****: 46 lůžek
Parking: centrální parkoviště — 186 stání
hotel — 25 stání
autobusy — 4 stání
Projekt stavby: 06/2002
Dokončení stavby: 09/2003
Náklady stavby: 280 mil. Kč
Fotografie: archiv autorů
Autorská zpráva
ANTONÍN BUCHTA
Projekt byl pro autory výjimečnou příležitostí navrhnout městskou víceúčelovou halu se vším, co k takové stavbě patří.
Zadání klienta, které bylo velmi dobře připraveno, se opíralo o požadavky formulované v reglementu mezinárodní basketbalové federace (FIBA). Ty určují nejen kapacitu hlediště (min. 3000 diváků), ale i komplexnost zázemí pro sportovce a diváky, což je podmínkou pro pořádání prestižních sportovních akcí. Takové vybavení je pak dostačující i pro kulturní a jiné akce.
Pro výstavbu víceúčelové haly byla vybrána lokalita na hranici Městských sadů v Opavě v bezprostřední blízkosti stávajícího areálu městského koupaliště a fotbalového stadionu. Místo, které je nedaleko městského centra, poskytlo dostatečné plochy pro vybudování haly včetně potřebného předpolí pro přístupové komunikace a rozptylové plochy, parkoviště diváků, sportovců, resp. účinkujících a techniky.
Určené území má trojúhelníkový tvar a stavba je osazena do jeho středu. Hlavní příjezdová komunikace vede od příjezdu k letnímu koupališti, tedy od plánovaného městského okruhu, směrem k ulici Žižkově. Toto propojení umožňuje jednak příjezd autobusů městské hromadné dopravy v době konání sportovních a kulturních akcí a jednak — v letním období — přístup návštěvníků koupaliště.
Stavba víceúčelové haly sestává ze dvou objektů, vlastní haly a hotelové části. Objem stavby haly a její základní hmotové řešení byly v podstatě dány požadovanou kapacitou hlediště (3000 diváků). Snaha vytvořit tzv. „kotel“ s maximální možnou viditelností určila základní osmiúhelníkový tvar haly. Tento půdorys je zastřešen jednoduchou obloukovou ocelovou příhradovou konstrukcí s přesahy střechy po celém obvodu stavby. Vzniklá válcová plocha se stoupající linkou říms a zkosenými nárožími tvoří základní hmotu stavby. K té je přisazen dvoupodlažní podélný objekt hotelové části, jako odezva na hmotu objektu šaten koupaliště. Zasazení objektu do terénu — svahů opticky snižuje výšku stavby, a navíc umožňuje oddělení vstupů sportovců a diváků. Vstupy jsou bezbariérové, ve dvou různých výškových úrovních.
Také základní provozně dispoziční schéma objektu je navrženo tak, aby byl striktně oddělen provoz sportovců a technického a provozního zázemí objektu od provozu diváků.
V přízemí haly je umístěno zázemí sportovců, resp. účinkujících v případě konání kulturních akcí, dále zázemí pořadatelů a personálu haly, z obslužné chodby jsou vstupy na hrací plochu. Na toto zázemí navazuje provoz lékaře s ordinací a čekárnou a antidopingová kontrola, které jsou samostatně přístupné a v době mimo konání sportovních utkání mohou sloužit veřejnosti. Rovněž rehabilitace se saunou, odpočívárnou, masáží a soláriem je provozně oddělitelný pro služby veřejnosti a je vybaven samostatnými šatnami. Z chodby sportovců je přístupná posilovna. Dále je v přízemí umístěno technicko-provozní zázemí stavby. Samostatným vstupem je opatřeno zázemí novinářů a pořadatelů, s konferenční místností alternativně využitelnou jako klubovna či učebna. Ze středové chodby jsou přístupné sklady sportovního nářadí a náčiní a mobiliáře haly, umístěné pod tribunami.
V 1. patře, které slouží divákům, jsou situovány hlavní vstupy do haly. Na vstupy navazuje ochoz, který obíhá celý obvod haly, a z něhož vedou vstupy do hlediště. Pod tribunami jsou situovány pultové šatny návštěvníků. Bufet se salónkem a sociálním zázemím je přístupný i z hotelové části.
Ve 2. patře je umístěna restaurace s kapacitou 46 míst, dále salónek a letní terasa. Z této restaurace je přístupná lóže V.I.P. V čelech haly jsou dále nad tribunou hlediště umístěny V.I.P. boxy a komentátorské boxy rozhlasu a televize a dále strojovny vzduchotechniky.
Odděleně je navržen objekt hotelu. V jeho přízemí je umístěna administrativa areálu, byt správce a provozní zázemí hotelu. 1. patro slouží ubytování se dvěma apartmány a dvaceti dvoulůžkovými pokoji. Hoteloví hosté využívají restaurační zázemí haly.
Vlastní hrací plocha max. rozměru 48×25 m splňuje prostorové požadavky na pořádání utkání v házené, jako tréninková plocha pro kopanou či pro utkání v malé kopané. Při vysunutí čelních skládacích tribun s kapacitou 500 diváků se zmenší prostor hrací plochy tak, že vytvoří plochu s parametry pro utkání v basketbalu na úrovni evropských soutěží dle reglementu FIBA, tzn. s bezpečnostní pětimetrovou zónou po obvodu hrací plochy. Tato plocha samozřejmě vyhovuje i pro zápasy v odbíjené, čemuž je přizpůsobena i výška haly (13 m pod vazníky).
Vlastní hala o základních rozměrech 73×64 m je ve hřebeni vysoká 16 m. Objekt je založen na železobetonových pilotách Franki. Na nich leží základový železobetonový rošt, který nese železobetonové nosné stěny, rámy tribun a ochozů a nosnou ocelovou konstrukci zastřešení haly. Ta sestává z vetknutých sloupů, které vynášejí kloubově uložené příhradové obloukové vazníky proměnné konstrukční výšky a rozpětí. Nosnou konstrukci střešního pláště tvoří trapézové plechy EKO, tj. bezvaznicový systém. Toto provedení vytváří ve střešní rovině tuhou desku. Ocelové konstrukce jsou otryskány a opatřeny nátěrem HERBOL.
Hlediště tribuny je provedeno z prefabrikátových železobetonových L nosníků, dle výšky a šířky stupňů tribuny. Výplňové stěny a příčky jsou vyzděny z cihelných bloků, omítané.
Veškeré nosné železobetonové stěny jsou provedeny z pohledového betonu, rovněž tak železobetonové desky a trámy.
Nadčasovost řešení byla v průběhu stavby umocněna rozhodnutím o využití geotermální energie jako jediného zdroje tepla.
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,