Multižánrové centrum chce Plzeň v kasárnách Světovar do pěti let

Nyní se Plzeň chystá připravit urbanistickou soutěž, z níž vzejde tvář celého areálu.


Plzeň 12. března (ČTK) – Do roku 2015 by mělo v areálu bývalých kasáren Světovar v Plzni začít fungovat multižánrové kulturní centrum současné tvorby, a to konkrétně v objektu památkově chráněného bývalého pivovaru. Na základní opravy sálu a přilehlé budovy, v níž vzniknou ateliéry, zkušebny a zázemí pro umělce, má Plzeň slíbeno 80 milionů korun z Evropské unie. Nyní se chystá připravit urbanistickou soutěž, z níž vzejde tvář celého areálu. Novinářům to při prohlídce objektů řekli zástupci města.

Plzeň vlastní polovinu areálu, u druhé čeká na převedení od armády. O využití zatím diskutuje u třech svých památkově chráněných objektů. „Prioritou bude opravit halu určenou jako multižánrovou a přilehlou budovu administrativy pro účely ateliérů a podobně,“ řekl Milan Svoboda, ředitel projektu kandidatury Plzně na Evropské hlavní město kultury pro rok 2015. Centrum by mělo nabídnout prostor pro živé, nezávislé a experimentující umění a Světovar má díky tomu šanci stát se jakousi „kulturní továrnou“.

Podle Soni Rychlíkové, která v Plzni zajišťuje produkci různých kulturních akcí, by byl prostor ideální. „Pro divadlo je zde úžasný sál. Dělám také například produkci Animánie, což jsou animační dílny s dětmi. Stále hledáme zázemí, kde by to šlo,“ uvedla. Za problém ale označila to, že dosud není vyřešen provoz centra. Podle ní právě na to umělci čekají. Podle Svobody by toto mělo být jasné do května.

V objektu bývalého pivovaru se plánuje také zázemí pro městský archiv. Podle náměstka primátora Petra Náhlíka byl pro to vybrán ideální objekt, jenž je kvalitním betonovým skladem z 30. let s oddělenými prostory, kde by mohly být badatelny a podobně. V případě další budovy město jedná s Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze, vzniknout by v ní mohlo muzeum designu. „Jde o to, že někdo musí být provozovatelem. Město nemá licenci na muzejnictví,“ uvedl Náhlík.

V areálu kasáren jsou také volné plochy pro možnou dostavbu ze strany privátních investorů. Nyní se vede diskuse o tom, že takto zajímavý areál by měl mít jednotný urbanistický pohled, mít jednu tvář reflektující památkové objekty, různé průhledy na ně z okolí a to provázat s okolní zástavbou,“ uvedl Náhlík. Proto se připravuje urbanistická soutěž.

Projekt oživení industriálních objektů je součástí integrovaného plánu rozvoje města a Plzeň ho váže jako jeden z nejdůležitějších ke své kandidatuře na titul evropského hlavního města pro rok 2015. Dnes například pořádá workshop na téma jak naplnit představu tohoto otevřeného kulturního tvůrčího centra. „Podobný projekt jsme vymysleli v Košicích, a to na využití celého areálu bývalých skladů kasáren, což je obrovský park. Tam například byly developerské tlaky, srovnat vše se zemí a postavit bytovky,“ řekl ČTK účastník workshopu Peter Radkoff, jenž pracoval na slovenském projektu. Košice jsou evropským městem kultury pro rok 2013.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*