Fotogalerie ke článku (1)
Areál Marburg v Bruntále
Agentura CzechInvest zprovoznila internetovou databázi opuštěných průmyslových areálů, takzvaných brownfieldů. Databáze by podle vedení CzechInvestu měla přilákat nové investice do těchto nevyužívaných nemovitostí, které často hyzdí města a obce. Podle odhadu odborníků je v Česku zhruba 2355 brownfieldů s celkovou rozlohou přibližně 10.000 hektarů, z nichž mnohé mají díky výhodné poloze či vybudované infrastruktuře velký investiční potenciál.
„Je to vůbec poprvé, kdy bude komplexní specializovaná databáze starých průmyslových areálů volně dostupná široké investorské veřejnosti na internetu," sdělil ČTK náměstek generální ředitelky agentury CzechInvest Michal Koryčánek. Seznam podle něj obsahuje podrobné údaje včetně fotodokumentace nevyužívaných průmyslových areálů. Databáze na adrese http://www.brownfieldy.cz se bude podle něj postupně rozšiřovat podle toho, jak se podaří od jednotlivých majitelů nemovitostí získávat souhlas se zveřejněním údajů. Opuštěné průmyslové areály mají podle Koryčánka obrovskou hodnotu. „Většinou už mají vybudovanou kompletní infrastrukturu, často leží ve velmi zajímavých lokalitách, a navíc je na jejich obnovu možné získat další finance z evropských fondů," uvedl Koryčánek. Dodal, že o těchto nemovitostech přitom dosud neexistoval ucelený přehled. „Tato databáze spolu s národní strategií chce investorům nabídnout alternativy často výhodnější než umístit investici na zelené louce," uvedl Koryčánek. Investoři mohou v databázi vyhledávat brownfieldy podle jednotlivých krajů, požadované velikosti, podle typu nemovitosti, anebo podle předchozího využití lokality. O zvolených brownfieldech pak získají rozsáhlé informace včetně vlastnických vztahů, podrobného popisu stavu nemovitosti, informace o případných ekologických zátěžích nebo o technické infrastruktuře místa. Brownfield je pozemek nebo objekt, který není efektivně využíván, je zanedbaný a v řadě případů i kontaminovaný. Nemovitost nelze využít bez revitalizace, což často představuje náklady v řádech desítek i stovek milionů korun. Mezi brownfieldy patří například bývalý závod zkrachovalé firmy Milo nedaleko historického jádra Olomouce, který se zřejmě změní na multifunkční areál, jehož součástí budou obchody, zábavní centrum, byty a kanceláře. Investice si vyžádá asi deset miliard korun a hotova má být do roku 2015. Investorem developerského projektu bude společný podnik holdingu ING Real Estate Development a Sekyra Group Real Estate. Stát v posledních letech finančně podporuje regeneraci nevyužívaných průmyslových, zemědělských, vojenských či důlních objektů. Za finanční podpory státu v Česku od roku 1998 vzniklo 2959 hektarů průmyslových zón, mezi kterými je započítáno i 530 hektarů regenerovaných brownfieldů. Na roky 2007 až 2013 má Česko ve fondech Evropské unie na projekty podnikatelských nemovitostí a sanaci starých ekologických zátěží k dispozici zhruba 14 miliard korun. Zdroj: Zpráva ČTK, 3. ledna 2008
Proč jste se rozhodli právě pro tento typ skel? Jak byste zhodnotili ty výsledky po letech používání? Dávali jste je…
My jsme dávali IZOS Triple. Spokojenost i po letech.
Kdyby se ozval někdo, kdo má taková skla na oknech, byl bych rád. Přijde mi to jako docela zajímavá myšlenka…
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…