(ČTK) – Na obnovu baru Avion v horském hotelu a vysílači Ještěd v Liberci může od 26. ledna 2015 veřejnost přispět i prostřednictvím sbírky na Katalyzátoru, který je novou českou platformou pro crowdfunding. Spolek Ještěd 73 chce tímto způsobem vybrat 130.000 korun na obnovení původních součástí interiéru hotelového baru. Má na to dva měsíce. ČTK o tom informovala Alice Titzová z agentury 2media.cz, která spolu s vydavatelstvím Supraphon a aktivistou Ondřejem Kobzou za Katalyzátorem stojí.
Hotel a vysílač Ještěd patří k nejoriginálnějším architektonickým dílům v Česku. Vrátit interiéru původní podobu se spolek Ještěd 73 snaží už třetí rok. Předloni se povedlo zhruba za půl milionu korun obnovit salonek, loni se spolek zaměřil na prostory sousedního baru Avion. Z původních prvků tam zůstal jen masivní barový pult, zázemí včetně polic a osvětlení. Z původních křesílek se zachovalo jediné, zmizely stolky bubnového tvaru i barové židle připomínající tvarem popelníky.
"Vyrobit zdařilé repliky, byť máme kvalitní podklady, není vůbec snadné. Na každém kusu nábytku se podílí několik řemesel, často jsou kvůli rozličným technologiím z různých míst v republice. Cena jednoho křesílka pak vyjde na 31.000 korun, u podsvíceného stolku je dokonce 38.500," řekla ČTK předsedkyně spolku Ještěd 73 Milena Lánská. Na obnově interiérů spolupracuje spolek s architektem Otakarem Binarem, který nábytek a vybavení pro Ještěd v 70. letech minulého stoletá navrhoval.
Dárci, kteří se zapojí do sbírky na webu Katalyzátoru, mohou podle výše svého příspěvku získat třeba plakát s reprodukcí nákresu pro výrobu stolků v baru Avion sBinarovým podpisem nebo repliku skleničky z původního ještědského nápojového setu v dárkovém balení, která není v prodeji a zatím ji nelze jiným způsobem získat. Odměnou může být podle Titzové také návštěva Ještědu se slavnostním obědem za účasti významných hostů, spojená s prohlídkou vysílače a hotelu Ještěd včetně běžně nepřístupných míst.
Hotel a vysílač Ještěd otevřený v roce 1973 je národní kulturní památkou, unikátní hyperboloid zvolili lidé českou stavbou století. Hubáček za stavbu obdržel prestižní mezinárodní Perretovu cenu. Liberecký kraj usiluje o zapsání Ještědu na seznam památek UNESCO. Vlastníkem hotelu a vysílače jsou od roku 2000 České Radiokomunikace, které Ještěd získaly za 85 milionů korun. Dalších zhruba 50 milionů od té doby investovaly do jeho oprav. Unikátní stavba ale potřebuje mnohem rozsáhlejší renovaci, náklady se odhadují na 400 milionů korun.
Související články:
- Do baru na Ještědu by se měly vrátit repliky původních stolků 9.12.2014
- Repliky z původního baru Ještědu ukážou při oslavách v září 7.8.2014
- Bar horského hotelu Ještěd by se měl vrátit do původní podoby 14.7.2014
- Zrestaurovaný salonek na Ještědu 23.9.2013
- Ke čtyřicátinám dostane Hubáčkův Ještěd obnovený salonek 11.7.2013
- Liberecký kraj dá 100.000 korun na obnovu salonku na Ještědu 6.6.2013
- Salonek na Ještědu se po 40 letech vrátí do původní podoby 20.3.2013
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,