(ČTK) – V památkově chráněné zóně Václavského náměstí v Praze vyroste další velký developerský projekt. Část domů ve vnitrobloku mezi Panskou a Jindřiškou ulicí a ulicí Na Příkopě nahradí nová výstavba. Historické budovy a čelní fasády by ale měly zůstat zachovány, řekl v rozhovoru s ČTK Stevan Tennant z irské společnosti Ballymore. Stavět se budou především kanceláře.
Firma Ballymore, která je investorem, už všechny dotčené budovy vlastní. Jde o velký soubor domů, které stojí na 15.000 metrech čtverečních pozemků, a křížem prostupují celým vnitroblokem. Centrem je pak historická jízdárna. Plánovaný projekt se mimo jiné dotkne tří budov s fasádami do Václavského náměstí, z ulice Na Příkopě pak paláce Savarin, který ale zůstane zachován.
"Našim cílem je renovace všech chráněných historických budov a uvedení tohoto prostoru zpět k jeho bývalému rozkvětu, aby ho mohla veřejnost plně využívat," uvedl Tennant. V rozhovoru s ČTK zdůraznil, že všechna jednání jsou v samotném počátku. Projekt není dokončený, jde zatím o prvotní plány. Zástupci investora jej nyní projednávají s příslušnými úřady. Zatím nepožádali o územní rozhodnutí. Mají už ale platná povolení k demolici a rovněž souhlasný posudek v procesu EIA (posuzování vlivu stavby na životní prostředí).
Ředitel magistrátních památkářů Jiří Skalický na dotaz ČTK řekl, že vítá vstřícný přístup majitele. S památkáři prý začal projekt diskutovat hned v přípravné fázi. Památkáři trvají především na zachování památkově chráněných objektů a uličních fasád.
"Plánujeme vystavět nové kvalitní byznys centrum, doplněné maloobchodními prostory a prostory pro odpočinek a zábavu," uvedl Tennant. Historická jízdárna s prejzovou střechou, v níž je nyní herna, by po rekonstrukci měla sloužit jako restaurace nebo pro jiné volnočasové aktivity, řekl Tennant. Výši plánované investice zatím nechtěl komentovat. V tuto chvíli ji prý nelze odhadnout.
Ve stejném bloku domů už před časem vyrostl developerský projekt s názvem Van Graaf, v němž jsou luxusní obchody. Další stavba roste na rohu Panské ulice a ulice Na Příkopě.
Doplněno Stavbaweb:
Autory plánovaného nového administrativního a obchodního centra ve vnitrobloku mezi Václavským náměstím a ulicemi Jindřišská, Panská a Na Příkopě je ateliér Cigler Marani Architects.
Další informace o plánované výstavbě naleznete v článku iDNES: "Demolice u Václavského náměstí. Za staré fasády se schová nové centrum".
Stanovisko Klubu Za starou Prahu k záměru stavby administrativního monobloku v dvorních částech spojených parcel mezi ulicemi Na Příkopě, Panskou, Jindřišskou a Václavským náměstím – naleznete ZDE.
Související články:
- Ve vnitrobloku u Jindřišské se už údajně může bourat. 1.2.2010
- Památkáři zatím nesouhlasí se stavbami ve vnitrobloku v centru 22.6.2009
moc se mě to líbí
Pokud vím, tak jméno pro každou ulici nebo náměstí musí být schváleno místopisnou komisí. Jak je tedy možné, že si…
oprava : ..nechuť mírnou, .... záruka, že nevytvoří i něco.....
Tak ikonická architektura? Pro mne je to totální nesympatická asymetrie, která postrádá pohodu a líbivost, a naopak vyvolává neklid a…
Projektantem má být METROPROJEKT Praha. Poptám se podrobněji na SŽ a doplním.