V Praze vzniká unikátní muzejní projekt. Největší Retro muzeum v České republice si dává za cíl zmapovat design, trendy i běžný život v 70. a 80. letech minulého století v Československu. Nápaditým a atraktivním způsobem chce přiblížit tehdejší dobu mladší generaci a do svého programu zařadí také expozici vysvětlující fungování disentu či komunistické propagandy. Retro muzeum Praha bude od druhé poloviny května 2022 možné navštívit v obchodním domě Kotva ze 70. let a bude mu věnované celé 4. patro o rozloze více než 2 000 metrů čtverečních. Zobrazí zhruba 12 000 unikátních předmětů, z nichž byla většina získána pomocí národní sbírky v roce 2018.
Retro muzeum Praha se soustředí na 70. a 80. léta dvacátého století. Výstava nechce minulý režim připomínat idealizovaně nebo nostalgicky, zachycuje život v tehdejším Československu ve všech jeho podobách. Autoři věnují zvláštní prostor tématům komunistické propagandy nebo disentu, která pojali edukativně.
„Rádi bychom mladším generacím přiblížili tuto dobu a starším generacím připomněli, jaké to bylo žít v Československu 70. a 80. let. Věříme, že muzeum bude pro návštěvníky zajímavé a svojí interaktivitou i svým způsobem jedinečné,“ vysvětluje Robert Vůjtek, předseda spolku Art Salon S. Ten má za sebou na čtyři desítky úspěšných výstav v Praze i ve zbytku republiky a stojí za dobovými výstavami Retro 70. a 80. let nebo Retro biják v Tančícím domě.
Druhou šanci v novém muzeu dostanou předměty, které se mnohdy ztrácí v propadlišti dějin, přestože o historii mohou mnohé vypovědět. V depozitáři budoucího muzea je uloženo už na 12 000 exponátů, jak předmětů z každodenního života, tak unikátních exemplářů, které byly pořízeny v aukcích či na základě národní sbírky z roku 2018.
Nové uplatnění najdou v nejvyšším patře obchodního domu Kotva. Architektonicky ceněnou budovu, jež je dnes kulturní památkou, navrhli významní brutalistní architekti Věra a Vladimír Machoninovi v 70. letech. Retro muzeum tak návštěvníky přenese do doby otevření obchodního domu.
Na ojedinělou prezentaci bydlení, oblékání, stravování a trávení volného času v normalizačním Československu se už připravuje více než 2 000 metrů čtverečních. „Věříme, že právě zachycením každodennosti přiblížíme tuto dobu i těm, kteří ji nezažili,“ dodává Robert Vůjtek. Záměrem muzea je vedle ukázek dobového designu i přiblížení atmosféry a celkové charakteristiky tehdejší doby.
Otevřením Retro muzea Praha v 2. polovině květnu letošního roku chtějí autoři nejen přispět k udržení odkazu československého designu. Realizací projektu vznikne rovněž patnáct nových pracovních míst vhodných zejména pro osoby s handicapem. Uplatnění znevýhodněných osob na trhu práce se spolek snaží podporovat dlouhodobě.
Více informací se dozvíte na www.retromuzeumpraha.cz
Tisková zpráva
Spokojenost
Mohu jenom doporučit! My jsme stavěli loni a všechno šlo hezky od ruky 😎🔝
Kdysi to nebylo a když si teď předstvím jak ještě moji rodiče opravovali a rekonstruovali dům po jejích rodičích -…
Z magistrátu Ostravy by vám měla přijít pozvánka a můžete na vernisáž v 18h dorazit. Poděkování patří do MAPPA
Nad takovým řešením už nějakou dobu přemýšlím.