Při rekonstrukci či novostavbě doporučujeme, abyste se pokud možno co nejvíce drželi standardizovaných řešení. Okna, dveře ale i fasáda v atypickém provedení se vám značně prodraží, v některých případech i o desítky procent. Pokud se pustíte například do atypických oken, počítejte také se speciálním (a obvykle dražším) stíněním.
Rohové sestavy zastíníte nejlépe žaluziemi
Ačkoliv jsou rohové sestavy oken dnes již běžným prvkem na rodinných domech i administrativních budovách, jejich zastínění často vyžaduje atypické řešení.
V případě venkovních žaluzií jsou zapotřebí speciální vodicí profily, ve kterých jsou žaluzie vedeny. „Pokud okna spojuje v rohu rám, napojíme na něj náš speciální rohový profil. Díky tomuto řešení nedochází k prosvítání světla do místnosti a žaluzie vedené v profilu jsou navíc pevné a odolné,“ objasňuje Lukáš Musil.
Někteří architekti nicméně volí rohová okna, která navozují pocit „otevřeného prostoru”. Nejčastěji ho dosáhnou pomocí lepených rohových oken, které v rohu spojuje jen tenká 2cm spára. Pokud to typ žaluzií dovolí, ideální je v tomto případě vedení lanky. To sice není tolik odolné proti větru, je ale designově čistší a nevyžaduje speciální komponenty.
Velké prosklené plochy zastíní screenové rolety
U hotelů a moderních administrativních budov architekti často navrhují velké prosklené plochy, které je kvůli tepelnému komfortu potřeba zastínit. Pokud celková plocha okna nepřesáhne 20 m², lze použít venkovní žaluzie. Ty sice na velké ploše nevypadají tak elegantně, jsou však díky naklápění lamel a plynulé regulaci světla nejpraktičtější a nejlevnější variantou.
Dražší a designovější jsou venkovní látkové rolety (screeny). Kromě toho, že zastíní plochy o rozměrech až 24m² , jsou také velmi odolné proti větru. Mezi nejodolnější provedení screenových rolet patří zipscreeny vedené zipem ve vodicích profilech.
S atypickými tvary si poradí rolety i žaluzie
Při stínění atypických tvarů okna se nevyhnete individuálnímu řešení, s obojím si ve většině případů poradí venkovní žaluzie nebo screenové rolety. Například ohýbaná okna na známé budově Flow building na Václavském náměstí stíní venkovní žaluzie se speciálními vodícími profily.
„Fasáda budovy je předpínáná a skla oken jsou prohnutá podle jejího zakřivení. Každé prohnuté okno proto osazujeme několika kusy žaluzie s vedením v lanku, aby kopírovaly povrch, a zároveň nerušily vzhled a neomezovaly ve výhledu. Navíc jsme speciálně pro tuto stavbu vyvinuli vodicí profily,” říká Lukáš Musil, obchodní zástupce NEVY.
Trojúhelníkové, kruhové nebo jiné tvary oken pak zastíníte pomocí žaluzií nebo screenových rolet přesně ve tvaru stíněné plochy.
Některé specifické tvary oken neumožňují, abyste stínění vytáhli, v takovém případě doporučujeme venkovní žaluzie. Zůstanou stažené a vy je budete ovládat pouze natáčením lamel. V případě screenových rolet máte na výběr ze speciálních provedení, které jsou přímo určeny k zastínění atypických ploch.
Výjimkou jsou střešní okna, která venkovními žaluziemi nebo screenovými roletami zastíníte pouze v případě, kdy maximální odklon od fasády není víc jak 15°. Pokud je sklon vyšší, použijte markýzy nebo klasické venkovní rolety.
Komerční prezentace
OK.
Ing. Arch. Jiřičná mně v Praze po přednášce o 3 věžích na Žižkově překvapila svou studijní historií, a že proto…
Přesně tak jsem postupoval. Už to mám i objednané. Teď už jen počkat a můžeme pokračovat dál.
Pokud zvolíš správný materiál a využiješ službu na založení první řady, tak se fakt není čeho bát. A kdybys přece…
Jenom první šár? Postačí to? A co když pak vzniknou nějaké komplikace nebo něco?